Firma PGE EJ1 – dceřiná společnost polské státní energetické skupiny Polska Grupa Energetyczna založená za účelem postavení a spuštění první polské jaderné elektrárny – oznámila zahájení „studií lokalit a životního prostředí“ v oblastech Choczewo, Krokowa a Gniewino, které se nacházejí v regionu Pomerania Province. Společnost dne 6. dubna oznámila, že práce byly zahájeny v minulém měsíci s důrazem na lokality Lubiatowo-Kopalino a Żarnowiec.

jaderná energie - Polsko zahájilo environmentální průzkumy pro první reaktory - Nové bloky ve světě (Logo PGE EJ1) 1
Logo společnosti (zdroj: SEP)

Výzkum je prováděn prostřednictvím podniku ELBIS, dceřiné společnosti skupiny PGE Capital Group, a podle plánu se očekává, že bude dokončen v první polovině roku 2020, uvedla firma PGE EJ1. Práce jsou prováděny transparentní způsobem, na základě polské legislativy a mezinárodních směrnic. Průzkumy probíhají ve spolupráci s environmentálními dohledovými institucemi, doplnila společnost.

Jaderná energetika by mohla hrát významnou roli v polských energetických dodávkách, což by zemi umožnilo zvýšení jejich kapacit výroby elektřiny z čistých energetických zdrojů a zároveň posílení její energetické bezpečnosti, sdělila agentura International Energy Agency (IEA) v lednu letošního roku.

Polský jaderný program, který byl schválen v roce 2014, předpokládá výstavbu dvou jaderných elektráren s výkonem 6 000 MWe, přičemž se očekává, že první bude uvedena do provozu v roce 2022. Nicméně agentura IEA prohlásila, že tento časový rozvrh stanovený v rámci dříve schváleného programu – s finálním investičním rozhodnutím v tomto roce a s prvním blokem v provozu v roce 2021 – „není dosažitelný“ a brzy bude oznámen revidovaný plán.

Firma PGE EJ1 dne 6. dubna uvedla: „Rozhodnutí o dalším postupu realizace navrhovaného projektu bude provedeno po konzultaci s ministerstvem energetiky a očekává se, že bude přijato v platnost do konce letošního roku.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..