Plány na likvidaci pěti japonských reaktorů, které byly oficiálně vyřazeny z provozu v dubnu roku 2015, byly dne 19. dubna letošního roku schváleny státním jaderným regulátorem. Plány popisují bloky a jejich vybavení, které mají být demontovány, a časový harmonogram pro dokončení těchto prací.

jaderná energie - Plány na likvidaci pěti japonských bloků byly schváleny - Ve světě (1200px Ikata Nuclear Powerplant) 1
JE Ikata (zdroj: Wikipedia)

Na pravidelném zasedání, jež se konalo dne 19. dubna, regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) schválil plány na likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Genkai, prvních dvou bloků JE Mihama, prvního bloku jaderné elektrárny Shimane a prvního bloku JE Tsuruga.

O trvalém vyřazení pěti starších japonských reaktorů z provozu bylo rozhodnuto v polovině března roku 2015 – po zavedení souvisejícího systému dříve v témž měsíci, který měl za cíl určit, které bloky by už neměly být znovuspuštěny.

Podle revidovaných předpisů, které vstoupily v platnost v červenci roku 2013, reaktory mají nominální provozní životnost po dobu 40 let. Prodloužení provozu lze udělit pouze jednou a je omezeno na maximálně 20 let, a to v závislosti na náročných bezpečnostních požadavcích. Majitelé dotčených pěti bloků se rozhodli ukončit jejich provoz po posouzení prací potřebných k zajištění toho, aby bloky splňovaly nové bezpečnostní požadavky.

Společnost Kyushu Electric Power Company předložila svůj plán na likvidaci prvního bloku JE Genkai úřadu NRA v prosinci 2015. Společnosti Kansai Electric Power Company a Japan Atomic Power Company předložily své plány na likvidaci prvních dvou bloků jaderné elektrárny Mihama, respektive prvního bloku JE Tsuruga, v únoru roku 2016. Plán likvidace prvního bloku jaderné elektrárny Shimane byl předložen společností Chugoku Electric Power Company v květnu 2016.

Podle svých plánů společnosti očekávají, že demontáž reaktorů zabere přibližně 30 let.

V prohlášeních, která přivítala schválení jejich plánů, majitelé reaktorů uvedli, že předtím, než začnou pracovat na likvidaci bloků, požádají o souhlas ještě místní obyvatele.

V návaznosti na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011 byly postupně odstaveny všechny japonské reaktory pro pravidelné kontroly a bezpečnostní revize. Se schválením likvidačních plánů jaderných společností úřadem NRA jsou pravidelné inspekce na těchto pěti blocích oficiálně prohlášeny za ukončené.

Společnost Shikoku Electric Power Company v březnu 2016 oznámila své rozhodnutí, že již nebude restartovat první blok své jaderné elektrárny Ikata. Plán na likvidaci tohoto bloku je stále v procesu přezkumu pod úřadem NRA.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..