Ve Spojených státech dokončil plátový typ jaderného paliva tvořený uranem a molybdenem (U-Mo) výkonnostní testy. Palivo by mohlo být použito k nahrazení vysoce obohaceného uranového paliva, které může představovat riziko proliferace.

V roce 2012 se Belgie, Francie, Jižní Korea a Spojené státy dohodly na spolupráci při vývoji výrobní technologie paliva s hustým nízko obohaceným uranem za použitím odstředivé atomizační technologie vyvinuté institutem Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI). Cílem je omezit používání vysoce obohaceného uranu jako paliva v civilních výzkumných reaktorech.
Spojené státy poskytly v červnu roku 2013 110 kilogramů nízko obohaceného uranu institutu KAERI k výrobě 100 kg atomizovaného prášku U-Mo. V lednu roku 2014 byl prášek dodán do Francie k výrobě palivových článků výrobcem paliva do výzkumných reaktorů – podnikem CERCA, který spadá pod společnost Areva.
Testování experimentálního paliva U-Mo bylo zahájeno v pokročilém testovacím reaktoru v laboratoři Idaho National Laboratory v říjnu roku 2015. Institut KAERI dne 26. dubna oznámil, že tyto verifikační testy byly úspěšně dokončeny.
Palivo U-Mo má vyšší úroveň hustoty uranu než uranovo-křemíkové palivo, takže lze použít nízko obohacený uran namísto vysoce obohaceného uranu. Palivo může také zlepšit chování výzkumných reaktorů, tvrdí institut KAERI.
Institut KAERI prohlásil, že výsledky testování paliva budou použity k získání stavební licence pro nový výzkumný reaktor plánovaný v jihokorejském městě Pusan, u kterého institut doufá, že bude prvním žadatelem o palivo typu U-Mo.
Zdroj: World Nuclear News