Pokračující využívání jaderné energie v Japonsku vyžaduje, aby byla veřejnost informována o významu tohoto energetického zdroje a aby měla důvěru v průmysl, který má být obnoven, uvedl Takashi Imai, předseda organizace Japan Atomic Industrial Forum (JAIF).

jaderná energie - Osud jaderné energetiky v Japonsku závisí na postoji veřejnosti - Ve světě (Schroder2.png) 1
Rozmístění japonských jaderných elektráren (zdroj: Vermont Journal of Environmental Law – Vermont Law School)

V úvodním projevu při zahájení 50. výroční konference fóra JAIF v Tokiu, která se konala 11-12. dubna, předseda Imai řekl, že debata o energetické politice v Japonsku byla „uvržena do zmatku“ po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011. Vláda tvrdí, že jaderná energetika zůstane „důležitým základním zdrojem v energetickém mixu“, ale uvedla, že japonské využívání jaderné energie by mělo být oproti minulosti omezeno.

Všech 48 provozovaných japonských jaderných reaktorů bylo postupně odstaveno v návaznosti na zmíněnou nehodu. Od té doby byl vytvořen nový regulační režim a od poloviny roku 2013 změnil regulační úřad Nuclear Regulation Authority státní požadavky týkající se bezpečnosti jaderných elektráren. Energetické společnosti poté podaly žádosti o restart reaktorů, které postupovaly pomalu, a zatím tak pouze pět bloků získalo souhlas ke znovuspuštění.

„Bude odteď jaderné energetice v Japonsku umožněno pouze klesat? Nebude jádro v Japonsku potřebné a bude tak nahrazeno jinými druhy zdrojů energie?“ zeptal se Imai. „Myslím, že něco takového bychom neměli dovolit,“ doplnil.

Zdůraznil, že význam jaderné energie – „napůl domácí formy energie, pokud jde o stabilní dodávky“ – se pro Japonsko, které se stalo opět závislé na dovozu fosilních paliv, aby byla pokryta poptávka po elektrické energii, nezměnil.

Japonsko se zavázalo ke snížení emisí skleníkových plynů o 26 % do roku 2030 oproti úrovni v roce 2013. Imai uvedl: „I při maximální energetické úspoře a budování nových obnovitelných zdrojů energie pro nás nebude možné dosáhnout tohoto cíle – pokud nebudeme využívat z určité části jadernou energii.“

Dále řekl, že jaderná energie je pro Japonsko „nepostradatelná“ a je „velmi důležitým zdrojem energie z hlediska energetické bezpečnosti, ekonomiky a ochrany životního prostředí.“

„Proto musíme v tuzemském jaderném průmyslu překonat současné problémy tím, že se plně odrazíme od nehody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči a jaderná energie bude pro veřejnost opět důvěryhodná natolik, aby opět mohla naplno pomáhat společnosti,“ prohlásil Imai. „Rád bych, aby japonská vláda řádně vysvětlila význam jaderné energie pro veřejnost a aby jasně ukázala, že Japonsko má do budoucna v úmyslu pokračovat s využíváním jaderné energie.“

Navrhl, aby provozovatelé jaderných elektráren učinili z bezpečnosti „jejich nejvyšší prioritu a aby shromažďovali stálé záznamy o provozu“ svých znovuspuštěných reaktorů. „Současně je potřeba hovořit s veřejností se smyslem pro transparentnost a s cílem obnovit důvěru v jadernou energii.“

Poté doplnil: „Je naší povinností vyvíjet a využívat nové technologie a znalosti při likvidaci jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Likvidační práce jsou pod drobnohledem celého světa a naší snahou by tak mělo být co nejdokonalejší obnovení oblasti Fukušima.“

Imai sdělil, že je rovněž nutné, aby japonský jaderný průmysl reagoval na otázky, jako je jaderný palivový cyklus, likvidace vysoce radioaktivního odpadu, vyřazování vysloužilých jaderných reaktorů z provozu a „zajištění i posílení lidských zdrojů potřebných pro tyto činnosti“. Přitom by průmysl měl „neustále podporovat japonský jaderný byznys.“

„Japonský jaderný průmysl – k překonání své současné krize – musí soustředit své zdroje a spojit se více než kdy jindy, zatímco bude spolupracovat s dalšími zeměmi,“ uvedl Imai.  „Podporou takovéto spolupráce bude fórum JAIF i nadále podporovat rozvoj japonské jaderné energetiky.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..