Francouzský jaderný bezpečnostní orgán schválil řešení navrhované společností EDF na opravdu kontejnmentu pátého bloku jaderné elektrárny Bugey ve východní Francii. Při inspekcích se totiž zjistilo, že kontejnment není vlivem zkorodovaného kovového těsnění vzduchotěsný.

Testy provedené v roce 2011 v rámci třetí inspekce po desetiletém období provozu na bloku s tlakovodním reaktorem o výkonu 880 MWe identifikovaly vysokou míru úniku z vnitřní vrstvy jeho kontejnmentu. V prosinci roku 2014 regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) nařídil další testy, které měly být provedeny během příští údržby bloku a výměny paliva.
Tato odstávka byla zahájena v srpnu roku 2015 a pátý blok jaderné elektrárny Bugey je od té doby v nečinnosti. Další testy totiž ukázaly degradaci těsnícího kovového povlaku vnitřní vrstvy od testů provedených v roce 2011. Poslední testy také pomohly lokalizovat netěsnosti v dolní části vnitřní vrstvy kontejnmentu.
Společnost EDF informovala úřad ASN v listopadu roku 2015, že plánuje provést opravy kontejnmentu na tomto bloku s cílem znovuspuštění reaktoru. V dubnu 2016 společnost předložila podrobnosti o svých šetřeních o příčině úniků, a jaký postup navrhuje při opravách – nanesení směsného povlaku kolem základního těsnění nádoby kontejnmentu a použití tekuté „ochranné“ vápenné malty.
Úřad ASN nyní analyzoval návrhy společnosti EDF – na základě konzultací s francouzským institutem Institute for Radiological Protection and Nuclear Safety. Dne 29. března regulátor informoval společnost EDF, že její navrhované řešení považuje za „vhodné“, a sdělil, že bude sledovat implementaci těchto oprav ze strany společnosti EDF. Rovněž požádal společnost o provedení dalších těsnostních testů – jakmile budou dokončeny opravy – za účelem prokázání toho, že efektivita kontejnmentu byla obnovena.
Společnost EDF bude poté potřebovat povolení od úřadu ASN ke znovuspuštění reaktoru.
Zdroj: World Nuclear News
1 Comment
Oprava kontejmentu ochrannou vápenou maltou nemusí být optimální pro následné vnitřní podmínky . Lze použít speciální žárotmely s případnou dozací dalších pojidel.