Dalších pět let budou české jaderné elektrárny používat pro měření odpadu know-how a měřicí systémy vyvinuté a vyrobené českou společností NUVIA. „Ve světě patříme mezi lídry v měření a třídění potenciálně radioaktivního odpadu, řada i evropských států většinu jaderného odpadu uskladňuje. Přitom se podle našich měření vrací zpět k uložení méně než pět procent, s ostatním materiálem se nakládá jako s běžným odpadem například z domácnosti. Stát tím výrazně šetří kapacity i finanční náklady na jeho uskladnění,“ říká Martin Pazúr, předseda představenstva NUVIA a.s.

jaderná energie - NUVIA podepsala smlouvu s ČEZ na měření pevného radioaktivního odpadu na dalších pět let za 35 milionů korun - V Česku (1 měřidlo GAMMOS 1024) 1
Měřidlo GAMMOS. Používá 1 HPGe detektor s kolimátorem a vertikálním posunem. Slouží k měření aktivity radionuklidů v materiálech umístěných ve 200l sudech. (Zdroj: NUVIA)

Nejvíce problémové jsou filtry a skelná vata

Česká společnost NUVIA provádí měření radioaktivního odpadu z jaderných elektráren Dukovany a Temelín od roku 2000.  Za tu dobu prošlo měřicími přístroji NUVIA přes 22 tisíc tun odpadu, jako radioaktivní materiál se zpětně vrátilo méně než 5 procent. „Naší kontrolou projde vše, co se vyváží z kontrolovaného pásma jaderné elektrárny, od železa a ocele přes kabely a stavební sutě až po plechovky od barev či rukavice použité při úklidu. Nejvíce problémové jsou filtry od větrání, vzduchotechniky a klimatizace a skelná vata. Kuriozitou byl celý strom, který prošel naším měřením,“ konstatuje Martin Pazúr.

NUVIA je jedinou firmou v České republice oprávněnou měřit potenciálně kontaminované materiály z jaderných elektráren před jejich případným uvolněním do životního prostředí. „Kromě toho, že dodavatel musí splnit všechny náročné legislativní požadavky, byla pro nás důležitá i předchozí dobrá zkušenost se společností NUVIA. Firma má zároveň dlouholetou praxi v měření různorodého materiálu u největších českých firem pracujících s radioaktivními látkami, účastní se řady zahraničních výzkumných projektů, a to jsou významné reference,“ konstatuje Petr Kopecký, vedoucí Útvaru odpady a dekontaminace společnosti ČEZ.  

jaderná energie - NUVIA podepsala smlouvu s ČEZ na měření pevného radioaktivního odpadu na dalších pět let za 35 milionů korun - V Česku (5 SuperMUM FRM 1024) 2
Velkokapacitní zařízení na uvolňování RAO do životního prostředí. (Zdroj: NUVIA)

Jediná firma z EU v mezinárodním výzkumném projektu

NUVIA se specializuje především na projekty pro jadernou energetiku a průmysl. V oblasti charakterizace radioaktivního odpadu firma vyvinula metodiky měření, měřicí zařízení i vyhodnocovací software, které používají jaderné elektrárny a výzkumné ústavy v České republice i v zahraničí. Jako jediná komerční firma z EU je součástí výzkumného programu evropských metrologických institucí European Metrology Research Programme (EMRP), který se zabývá vývojem celoevropských metodik na měření odpadů. V projektu má na starosti zpracování metodik a softwarových nástrojů pro charakterizaci, měření a vyhodnocení měření radioaktivního odpadu před jeho uvolněním do životního prostředí. V České republice spolupracuje na výzkumných projektech se Státním ústavem radiační ochrany i Českým metrologickým institutem.

 

Velké téma – vyřazování jaderných elektráren z provozu

Velkým tématem blízké budoucnosti i v našich končinách bude takzvané vyřazování jaderných elektráren z provozu a nakládání s velkým množstvím radioaktivního odpadu. Jde o materiál, který musí projít měřením radioaktivity, aby mohl být následně správně zlikvidován nebo uložen.

NUVIA pro tyto účely vyvinula řadu měřicího vybavení. Nejpokročilejším je v současné době speciální zařízení SuperMUM, které je unikátní co do objemu měřeného odpadu i technologie stínění. „Běžně se jako stínicí materiál používá olovo, my jsme použili přírodní materiál na bázi betonu s nízkým obsahem přírodní radioaktivity – a tuto technologii máme patentovanou. Přístroj může najednou změřit několikanásobně větší objem odpadu s velkou přesností, což má značný ekonomický význam právě u vyřazování elektráren z provozu,“ upřesňuje Pazúr. SuperMUM firma vyvinula v rámci společného projektu evropských metrologických institutů a přístroj byl rok testován výzkumníky ve společném výzkumném středisku Evropské komise v Ispře v Itálii. Šlo o pilotní projekt, ale o jeho další využití už projevil zájem výzkumný ústav CIEMAT ve Španělsku. V současné době probíhá stěhování a instalace měřicího systému.

jaderná energie - NUVIA podepsala smlouvu s ČEZ na měření pevného radioaktivního odpadu na dalších pět let za 35 milionů korun - V Česku (6 sudy na uskladnění radioaktivního odpadu 1024) 3
Sudy na uskladnění radioaktivního odpadu. (Zdroj. NUVIA)

Česká technologie v nejmodernějším neutronovém centru na světě

Pozornost nejenom u odborné veřejnosti si firma získala z kraje tohoto roku, kdy uspěla v náročném výběrovém řízení na generálního dodavatele vodního chlazení a kompletní vzduchotechniky pro stavbu největšího neutronového centra na světě ve švédském Lundu. Zakázka v hodnotě 347 milionů korun se bude řešit tři roky. Svým praktickým využitím by mělo nové centrum překonat i slavný CERN. Hodnota zakázky přes 300 milionů korun je prozatím největší v historii firmy NUVIA. Důležité je i samotné zapojení naší republiky do projektu. Čeští vědci v rámci společného výzkumného programu dostanou možnost využívat neutronové centrum i pro vlastní výzkum.

 

Pro informaci:

Společnost NUVIA a.s. je od roku 2012 součástí francouzského koncernu VINCI, konkrétně jeho jaderné skupiny NUVIA. VINCI patří se 185 tisíci zaměstnanci mezi největší inženýrské společnosti světa. Česká NUVIA se zaměřuje na inovativní inženýringová řešení, komplexní služby a dodávky zařízení a informačních systémů pro jadernou energetiku, průmysl, vzdělávací instituce, Armádu ČR, jednotky Integrovaného záchranného systému, výzkumná a lékařská pracoviště.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..