Na pátém bloku jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) , která se nachází v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning),  byly dokončeny hlavní civilní inženýrské práce. Zároveň byla dokončena instalace kopule kontejnmentové budovy tohoto bloku. Společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23) oznámila, že operace vyzdvižení této kopule – měřící 37 metrů v průměr, 11 metrů na výšku a vážící přibližně 180 tun – a jejího umístění na kontejnmentovou budovu byla dokončena dne 12. dubna v 7:02 h místního času.  

jaderná energie - Na pátém bloku JE Chung-jen-che byly dokončeny hlavní stavební práce - Nové bloky ve světě (Hongyanhe 5 dome installation 460 CNI23) 1
Instalace reaktorové kopule na elektrárně (zdroj: WNN)

Blok – o kterém společnost CNI23 uvedla, že nyní „oficiálně vstoupil do plně instalační fáze výstavby“ – je prvním ze dvou reaktorů podle designu ACPR-1000 od společnosti CGN s instalovaným výkonem 1 080 MWe, které budou tvořit druhou část jaderné elektrárny Chung-jen-che.

Výstavba první části této jaderné elektrárny, která obsahuje čtyři tlakovodní reaktory CPR-1000, započala v srpnu roku 2009. První a druhý blok vstoupily do komerčního provozu v červnu 2013, respektive v květnu 2014, zatímco třetí blok zahájil komerční provoz v srpnu 2015 a čtvrtý blok ho následoval v září 2016.

Slavnostní ceremonie značící zahájení přípravných prací pro druhou část jaderné elektrárny Chung-jen-che se konala v červenci roku 2010. „V návaznosti na odklad schvalování a licencování nových reaktorů v rámci odezvy na nehodu z března 2011 v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči společnost CGN nakonec získala povolení pro výstavbu bloků číslo 5 a 6 JE Chung-jen-che od komise National Development and Reform Commission v březnu roku 2015.“ Tento úspěch znamenal první schválení pro nové reaktory za poslední čtyři roky.

Výstavba pátého bloku začala dne 29. března 2015 a podle současných plánů má blok zahájit provoz v listopadu 2019, zatímco šestý blok – který se začal stavět v červenci 2015 – se má podle očekávání spustit v srpnu 2020.

Jaderná elektrárna Chung-jen-che je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co – společním podnikem firem CGN a State Power Investment Corporation – přičemž každá drží 45% podíl. Společnost Dalian Municipal Construction Investment Co vlastní zbývajících 10 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..