Společnost Atomstroyexport (ASE) dne 3. dubna oznámila, že na prvním bloku běloruské jaderné elektrárny Ostrovets byla nainstalována tlaková nádoba reaktoru. Reaktorová nádoba, jež na výšku měří 11 metrů, v průměru má 4,5 metru a váží více než 330 tun, byla na své místo uložena 1. dubna ve 20:30 h.

jaderná energie - Na JE Ostrovets byla instalována tlaková nádoba reaktoru - Ve světě (Ostravets 1 vessel installation 460 Belarus AEC) 1
Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku JE Ostrovets (zdroj: World Nuclear News)

Reaktorová nádoba byla do lokality staveniště elektrárny dovezena v říjnu roku 2015, avšak při jejím umisťování v srpnu minulého roku byla nechtěně upuštěna. Dceřiné společnosti ruské státní jaderné korporace Rosatom – OKB Gidropress a Atomstroyexport – provedly na nádobě následně inspekce, jejichž výsledky byly odeslány zákazníkovi – společnosti Belarusian Nuclear Power Plant Company, regulačnímu úřadu Gosatomnadzor a odboru pro radiační bezpečnost běloruského Ministerstva pro krizové situace. Přestože inspekce potvrdily, že nádoba je naprosto v pořádku, dřívější generální ředitel Rosatomu Sergej Kirienko souhlasil s tím, že nádoba bude vyměněna bez jakéhokoliv navýšení ceny projektu. Jediné, co běloruská společnost musela zaplatit, byla přeprava nové nádoby na staveniště.

Před samotnou instalací tlakové nádoby reaktoru VVER-1200 se komponenta podrobila inspekci ze strany společností ASE a Belarusian Nuclear Power Plant Company. Obě společnosti se shodly na tom, že tlaková nádoba splňuje veškeré regulační požadavky. Samotná instalace nádoby byla provedena ve dvou fázích. Nejdříve byla nádoba vyzdvižena na transportní vozík a po kolejích dopravena do reaktorového sálu, kde byla za pomocí polárního jeřábu vyzdvižena do vertikální polohy, a následně opatrně umístěna na úložný prstenec uvnitř reaktorové šachty.

Vitaly Medyakov, viceprezident běloruské projektové společnosti AO NIAEP, která je součástí skupiny ASE, uvedl, že instalace reaktorové nádoby vyžadovala vysokou přesnost. „Kvůli tomu, že nosný prstenec musí nést celou hmotnost reaktorové nádoby, osa této nádoby se nemůže odchylovat od osy tohoto prstence o více než jeden milimetr.“ podotkl.

Sergey Olontsev, senior viceprezident ruské projektové skupiny ASE, následně dodal, že instalovaná reaktorová nádoba je referenčním bodem pro další instalaci veškerého zařízení primárního chladícího okruhu.

Skupina ASE vznikla spojením několika inženýrských dceřiných společností ruské státní jaderné korporace Rosatom – včetně firem Atomstroyexport, Atomenergoproekt a Atomproekt.

Společnost AEM-Technology, další dceřiná firma Rosatomu, v květnu minulého roku oznámila, že dokončila sestavování tlakové nádoby reaktoru určené pro druhý blok běloruské jaderné elektrárny Ostrovets.

Mezivládní dohoda mezi Ruskem a Běloruskem o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny Ostrovets v Bělorusku byla podepsána v březnu roku 2011. Zahájení provozu prvního bloku elektrárny se plánuje na listopad roku 2018, druhý blok by měl do provozu vstoupit v červenci roku 2020. Celkově má elektrárna produkovat 2 340 MWe stabilní bezemisní elektřiny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..