Povolení k likvidaci německé jaderné elektrárny Biblis mají být v nejbližší době vydána společnosti RWE Power po schválení jejích plánů ministerstvem životního prostředí spolkové země Hesensko. Očekává se, že operace demontáže dvou reaktorů potrvá asi 15 let.

jaderná energie - Na JE Biblis budou brzy zahájeny likvidační práce - Ve světě (Biblis plant RWE 460) 1
JE Biblis (zdroj: World Nuclear News)

Německá reakce na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011 byla okamžitá a extremní – kancléřka Angela Merkelová učinila dvě rozhodnutí: prvním nařídila tříměsíční moratorium na provoz osmi bloků, které zahájily provoz v roce 1980 nebo dříve; a následně těmto blokům zakázala navrácení do provozu. Bez konzultace nebo posouzení nezávislého regulačního poradce v oblasti bezpečnosti jaderných elektráren byly tyto příkazy provedeny německými státy, kde se reaktory nacházejí.

Oba reaktory v jaderné elektrárně Biblis byly mezi osmi bloky, kterým bylo přikázáno odstavení. Bloky Biblis A a Biblis B – které obsahují tlakovodní reaktory s výkonem 1 167 MWe, respektive 1 240 MWe – měly provozní licenci platnou do roku 2019 a 2021 a získaly ji pouze dva měsíce před nařízením jejich odstavení.

Společnost RWE Power podala v srpnu roku 2012 žádosti k ministerstvům životního prostředí, ochrany klimatu, zemědělství a ochrany spotřebitelů spolkové země Hesensko pro likvidaci a demontáž těchto dvou reaktorů. Žádost podrobně popisovala navrhovaný postup, rozsah demontáže, postupy, které je třeba dodržovat, a bezpečnostní opatření – aby byla zajištěna ochrana proti radiaci. Společnost rovněž připravila podrobnou bezpečnostní zprávu a provedla posouzení vlivů na životní prostředí.

Ministerstvo nyní schválilo plán společnosti RWE Power na likvidaci reaktorů. „Demontáž bloků A a B jaderné elektrárny Biblis může být okamžitě zahájena,“ sdělil ministr životního prostředí Priska Hinz ve svém prohlášení ze dne 30. března.

„V podstatě lze říci, že povolení zahrnuje právo společnosti RWE Power ukončit provoz bloků A a B jaderné elektrárny Biblis nacházející se v jižním Hesensku a také demontovat části elektrárny, stejně jako právo zpracovávat, skladovat a nakládat s radioaktivními odpady,“ uvedlo ministerstvo. „Povolení pro blok B pokrývá i další manipulaci s ozářenými palivovými soubory, neboť na rozdíl od bloku A, v bloku B se stále nachází jaderné palivo. Kampaň pro odstranění tohoto jaderného paliva bude zahájena v letošním roce.“

Roger Miesen, technický ředitel společnosti RWE Generation, řekl: „V současné době jsme úspěšně dokončili dlouhotrvající schvalovací proces, který zahrnoval hodně práce týmu z elektrárny. Toto je důležitý milník v likvidaci a přímé demontáže naší jaderné elektrárny.“

Ředitel JE Biblis Horst Kemmeter prohlásil: „Jsme dobře připraveni začít bezpečnou likvidaci elektrárny. Máme za cíl uvolnit stávající budovy z atomového zákona během 15 let.“ Poté dodal: „Demontáž jaderné elektrárny Biblis je velkou technickou výzvou, pokud jde o plánování a organizaci.“

V lednu roku 2014 německý Nejvyšší správní soud rozhodl, že spolková země Hesensko jednala nezákonně vynucováním rozhodnutí vlády k odstavení JE Biblis a podporou rozhodnutí učiněného Správním soudem Hesenska v únoru 2013.

Spolkový ústavní soud rozhodl v prosinci loňského roku, že ačkoliv legislativa odstavování německých JE v roce 2011 je v podstatě v souladu s ústavou, energetické společnosti mají nárok na „rozumné“ odškodnění za časné trvalé odstavení jejich reaktorů. Na základě tohoto rozhodnutí musí zákonodárci vypracovat nová ustanovení právních předpisů upravujících tuto náhradu, a to do konce června 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..