Koncem února uvedla ruská korporace pro atomovou energii Rosatom do komerčního provozu první blok Novovoroněžské JE-II, která se řadí k nejmodernějším a nejbezpečnějším jaderným elektrárnám na světě. Tento blok je vybaven hermetickými kabelovými průchodkami z produkce společnosti Kabelovna Kabex, která v minulém roce dodala kabely také pro Leningradskou JE-II se stejným typem reaktorů.

jaderná energie - MMSpektrum: Dodávky pro nejmodernější jaderné elektrárny světa - Nové bloky ve světě (hkp 1024) 1
Hermetická kabelová průchodka pro nízkonapěťové kabely. (Zdroj: Kabex)

První blok Novovoroněžské JE-II s reaktorem VVER-1200 se 27. února 2017 stal prvním blokem generace III+ na světě, který je v provozu. Do této generace se řadí ty nejmodernější a nejbezpečnější projekty jaderných bloků, které jsou dnes k dispozici. Třída dostala speciální označení, protože technologický posun oproti stávajícím blokům je velmi výrazný.

Kromě vyšší účinnosti, výkonu, spolehlivosti a lepších ekonomických stránek provozu jsou tyto bloky také bezpečnější. Například splňují všechny bezpečnostní požadavky, které byly vypracovány jako poučení z fukušimské havárie. Náročnější požadavky na provoz a bezpečnost nových bloků se pochopitelně promítají i do zvýšení nároků na jednotlivé komponenty a systémy, což posouvá také úroveň výroby u dodavatelů.

„Dodávky kabelů a hermetických kabelových průchodek pro reaktory VVER-1200 generace III+ v Novovoroněžské JE-II a Leningradské JE-II potvrzují vysokou technologickou úroveň naší společnosti. Jde o nejmodernější jaderné bloky, které jsou v současnosti v provozu. Na jednotlivé komponenty těchto bloků jsou kladeny vyšší požadavky v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti, protože jejich projektová doba životnosti dosahuje 60 let,“ vysvětluje Anton Slobodin, statutární ředitel společnosti Kabelovna Kabex.

Celý text najdete na webu MM Průmyslového spektra.

O autorovi

admin

1 Comment

    Znamenitá zainteresovanost s výsledným úspěchem odbytu výrobků. Blahopřejeme a zajistěte širší propagaci v dalších zemích.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..