Firmy, které působí v energetickém sektoru, žijí v době velké schizofrenie. Už dvacet let se v Evropě snažíme o liberalizaci energetiky. „Role státu ale místo toho opět roste. Míra regulace je bezprecedentní a nelze ji předvídat,“ posteskla si Lenka Kovačovská, náměstkyně pro energetiku Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na diskusním setkání pořádaném Institutem pro veřejnou diskusi.

jaderná energie - HN: O cenách elektřiny rozhodují politici, ne trh - V Česku (kovacovska) 1
Lenka Kovačovská na diskuzním setkání Role české energetiky v měnícím se odvětví pořádaném Institutem pro veřejnou diskuzi. (Zdroj: IVD.cz)

Dnes podle ní státy rozhodují od stolu o tom, že jeden způsob výroby elektřiny je lepší než jiný, protože je podle nich zelenější, má menší emise nebo jej z principu někdo preferuje či odmítá. Na základě tohoto ideologického soudu jej pak začnou podporovat bez ohledu na to, zda je výhodnější.

Společný vnitřní trh je utopie, Evropská unie si podle Kovačovské jenom hraje na společný vnitřní energetický trh. Probíhá harmonizace podmínek, vznikají společné kodexy, schvalují se klimatické cíle 2030? Ale téměř každý stát v Evropě si ve finále prosazuje své vlastní zájmy. Ukázalo se to například při projednávání směrnice o bezpečnosti dodávek zemního plynu. „Sice všichni hlásáme solidaritu, ale když dojde na solidární rozdělení dodávek a nákladů, tak ti, kteří jsou na tom dobře, dávají ruce pryč,“ popsala Kovačovská.

Dalším typickým příkladem jsou kapacitní mechanismy vedoucí k dalšímu pokřivení trhu, které se různí stát od státu a Evropská komise není schopná je harmonizovat tak, aby všichni hráli podle stejných pravidel.

V ideálním světě by si s takovou situací měl poradit trh. Ovšem dnešní realita je taková, že jedině stát dokáže zajistit bezpečné dodávky energií za rozumnou cenu. Náměstkyně MPO pro energetiku zdůraznila, že energetická politika na základě čistě tržních mechanismů se těžko tvoří v době, kdy neexistuje prakticky žádná vzájemná důvěra mezi aktéry na trhu a ani trhu nikdo nedůvěřuje.

O jádru rozhodne státní podpora Česko má bohužel velmi omezené možnosti, jak evropský energetický trh opět narovnat. A přitom je v situaci, že aby si zajistilo do budoucna bezpečné dodávky energií, musí postavit nový zdroj. Záleží ale na tom, jakým způsobem bude nastavena státní podpora výstavby jednotlivých zdrojů, konkrétně za jakých podmínek bude možné postavit jadernou elektrárnu. „Snažili jsme se přesvědčit EU, že nejlevnější způsob výstavby jakýchkoliv zdrojů je odbourání deformací trhu. Bohužel jsme neuspěli,“ shrnula Kovačovská a debatu uzavřela tím, že příští politické reprezentaci pravděpodobně nezbyde, než udělat řadu nepopulárních rozhodnutí, která vyvolají růst ceny elektřiny. A to bude vyžadovat velkou dávku odvahy.

Zdroj: Hospodářské noviny (6. 4. 2017)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..