Institut National des Sciences et Techniques Nucléaires (INSTN) a akademie National Skills Academy for Nuclear (NSAN) oznámily, že budou spolupracovat při podpoře „dlouhotrvajících francouzsko-britských vztahů v oblasti jaderného průmyslu“. Jejich spolupráce bude zahrnovat vývoj „standardů kvality“ pro poskytování kvalifikace a školení, které jim umožní navrhnout vzdělávací programy, organizovat výměny mezi studenty i přednášejícími a zavést nové inovativní výukové nástroje.

jaderná energie - Francie a Spojené království prohlubují jadernou spolupráci - Ve světě (instn cherbourg octeville) 1
Institut INSTN (zdroj: INSTN)

Jejich záměr byl nastíněn v dohodě, kterou podepsali v budově francouzské ambasády French Residence v Londýně dne 25. dubna ředitel institutu INSTN Phillip Corréa a generální ředitelka akademie NSAN Jean Llewellyn. Podpisu byla přítomná i čestná prezidentka akademie NSAN – Dame Sue Ion, a předseda akademie NSAN – Robert Davies.

Ředitel Corréa uvedl, že dohoda „zdůrazňuje sílu“ francouzsko-britské spolupráce, zejména v oblasti jaderné energetiky. Ředitelka Llewellyn doplnila, že jak Spojené království „míří směrem k Brexitu“, je „důležité, aby byl vztah této země s Evropou posílen prostřednictvím spolupráce, jako je tato“.

Kvalitativní standard, který instituce chtějí vytvořit, bude uznáván kitemarkem kvality (pozn. registrované certifikační označení), uvedli delegáti, s dalším společným kitemarkem, který bude vyvíjen pro použití profesionálními spolupracovníky obou organizací.

Prezidentka Ion zdůraznila, že je důležité formálně rozpoznat a identifikovat sdílené normy kvality organizací prostřednictvím „profesionálního charakteristického znaku kvality“.

Přínosy oboustranné dohody by mohly být dalekosáhlé, sdělil Corréa, který označil podepsání dohody za „základní kámen, který může připravit cestu“ pro další spolupráci mezi jaderným průmyslem Francie a Spojeného království.

Prezidentka Ion rovněž zdůraznila potenciál „dalších společných mezinárodních projektů“, neboť obě organizace se budou snažit usnadnit posílení vazeb s dalšími vzdělávacími a školícími orgány obou zemí.

Institut INSTN získal „mezinárodní uznání“, díky kterému je ke své radosti označován jako „spolupracující centrum“ Mezinárodní agentury pro atomovou energii pro vzdělávání a odbornou přípravu v jaderném sektoru. Toto – společně s rolí akademie NSAN ve Spojeném království – znamená, že nové partnerství představuje „velký konkrétní přínos“ pro rozvoj jaderných dovedností a schopností v obou zemích, prohlásil francouzský institut.

Institut INSTN byl založen v roce 1956 a je veřejnou vysokoškolskou institucí spravovanou francouzskou komisí  French Atomic energy and Alternative Energies Commission. Akademie NSAN je britskou členskou organizací, jejímž cílem je zlepšit výkonnost společnosti v jaderném průmyslu prostřednictvím usnadnění spolupráce a rozvoje dovedností. Byla vytvořena v roce 2007.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..