Legislativní návrhy Evropské komise v balíčku “Čistá energetika pro všechny Evropany“ by měla zajistit koherentní a optimální přístup k plnění mezinárodních klimatických cílů. Návrhy musejí vzít v potaz ale také názory evropského jaderného průmyslu, uvedl ve svém prohlášení Foratom – bruselská jaderná obchodní asociace.

jaderná energie - Foratom: Energetické plány Evropské unie musejí vzít v potaz jádro - Ve světě (foratomSocialMedia) 1
Logo asociace Foratom (zdroj: foratom.org)

Ve svém prohlášení organizace Foratom tvrdí, že evropské plány na dekarbonizaci evropské ekonomiky až do výše 80 % do roku 2050 nebude možné splnit bez účasti jaderné energetiky.

Legislativní návrhy zveřejněné v listopadu roku 2016 cílí na zlepšení funkčnosti evropského energetického trhu. Jedním z hlavních úkolů těchto návrhů je zajištění rovných konkurenčních podmínek pro všechny energetické technologie, aniž by byly ohroženy energetické a klimatické cíle.

Organizace Foratom volá po efektivním energetickém trhu vedoucím ke konkurenceschopným a dostupným cenám za elektrickou energii pro koncové uživatele a po podpoře investicí do nízko-emisních technologií.

Stanovisko společnosti Foratom rovněž podtrhuje význam evropských emisních povolenek a snah na zabránění překrývání energetických politik, a to především v oblasti navrhovaného cíle v podobě 30% energetické účinnosti.

Foratom tak požaduje od Evropské unie jasnou strategii na udržení vedoucí technologické a průmyslové pozice evropského jaderného sektoru.

Podle Evropské komise navrhované legislativní změny mají tři hlavní cíle: stavět na první místo energetickou účinnost; dosáhnutí světové vedoucí role v oblasti obnovitelných zdrojů; a poskytovat koncovým uživatelům férové ceny za elektřinu.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..