Japonská firma Toshiba je nucena k odkoupení podílu francouzské společnosti Engie ve společném projektu na výstavbu tří jaderných reaktorů ve Spojeném království. Společnost Engie dne 4. dubna oznámila, že se rozhodla využít své smluvní právo na prodej podílu firmě Toshiba. Agentura Reuters uvedla, že tento krok vyvolává obavy ohledně osudu projektu a zároveň zvyšuje tlak na Toshibu, kterou ztráty americké jaderné divize Westinghouse Electric dohnaly na pokraj finančního kolapsu.

jaderná energie - Firma Toshiba musí odkoupit podíl v britském jaderném projektu - Ve světě (2ci74h2) 1
Logo společnosti Toshiba (zdroj: internet-handel.org)

Firma Toshiba za 40% podíl společnosti Engie zaplatí částku ve výši 15,3 miliardy jenů (zhruba 3,5 miliardy korun) a stane se jediným vlastníkem projektu. Firma k situaci uvedla, že bude pokračovat v hledání investorů, kteří by měli zájem do projektu investovat.

V minulém týdnu Toshiba oznámila, že její americká divize Westinghouse Electric požádala ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Doplnila, že tato skutečnost nebude mít vliv na její aktivity v Evropě, Asii, Africe a na Blízkém východě. V médiích se však objevily zprávy, podle nichž by bankrot firmy Westinghouse mohl ovlivnit i britský jaderný projekt.

Toshiba převzala firmu Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energetiky pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu roku 2011 se však udála nehoda v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. V důsledku této nehody mimo jiné narostly náklady v této sféře, neboť se zvýšily nároky na bezpečnost.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..