Číňané si přicházejí pro americké jaderné elektrárny. Tak zhruba se dá popsat strach administrativy Donalda Trumpa z toho, že by aktivity krachující společnosti Westinghouse v USA mohl převzít čínský investor.

 

jaderná energie - Euro: Číňané nesmí dostat americké jádro. V USA řeší osud Westinghousu - Ve světě (Haiyang Unit 1 Conventional Island 201206 1024) 1
Výstavba bloku s reaktorem AP1000 v čínské JE Chaj-jang. Fotografie pochází z roku 2012. (Zdroj: Westinghouse)

Aby si Američané pojistili, že jaderná tajemství neskončí v nepovolaných rukou, shání podle informací agentury Bloomberg pro bankrotující Westinghouse amerického či alespoň spřáteleného kupce. Tím Čína v kontextu obchodní války, jejíž začátek Trump krátce po svém zvolení ohlašoval, určitě není.

Jaderná energetika navíc představuje odvětví vysoce strategického významu, a jak zmiňuje Bloomberg, Číňané se o Westinghouse (jadernou americkou divizi japonské Toshiby) zajímali celé roky a to i špionážně. Zajímavostí je například to, že v roce 2014 byli v nepřítomnosti obviněni čtyři čínští vojenští představitelé. Těm se mělo údajně prostřednictvím sofistikovaného hackinkgu podařit zcizit některá obchodní tajemství společnosti.

celý text najdete na Euro.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..