Společnost Westinghouse Electric Company informovala společnost South Carolina Electric & Gas (SCE&G), že dodatečné náklady na dokončení dvou bloků s reaktory typu AP1000 v jaderné elektrárně VC Summer dosáhnou 1,5 miliardy dolarů.

jaderná energie - Dodatečné náklady na dokončení JE Summer se odhadují na 1,5 miliardy dolarů - Nové bloky ve světě (Summer 2 and 3 construction site Jan 2017 460 SCEG) 1
Staveniště druhého a třetího bloku JE Summer – foto z ledna 2017 (zdroj: World Nuclear News)

Mateřská firma společnosti SCE&G – korporace Scana – státní komisi Jižní Karolíny Public Service Commission (PSC) dne 12. dubna oznámila, že Westinghouse veřejně uvedl, že dodatečné náklady na dokončení jaderných elektráren VC Summer a Vogtle si vyžádají navíc 4 miliardy dolarů. Dodatečné náklady jsou způsobeny převážně tím, že u obou projektů nových elektráren byla stanovená fixní cena.

Jimmy Addison, finanční ředitel korporace Scana, uvedl, že společnost Westinghouse nedávno informovala firmu SCE&G, že na dokončení jaderné elektrárny VC Summer bude potřeba 1,5 miliardy dolarů na dodatečných nákladech. Množství dodatečných investic ale musí být teprve validováno, dodal.

Firma SCE&G si vyžádala jednání s komisí PSC ohledně pokroku projektu, který se nachází v oblasti Fairfield County. V rámci meetingu pak společnost také informovala komisi o současném statutu firmy Westinghouse, která dne 29. března vyhlásila bankrot a požádala o ochranu před věřiteli podle článku 11.

Předseda správní rady a generální ředitel společností Scana a SCE&G Kevin Marsh komisi PSC oznámil, že vyhlášení bankrotu společnosti Westinghouse bylo strategickým krokem, umožňujícím izolovat její divizi výstavby nových jaderných bloků od divizí jaderného paliva, jaderných komponent a jaderných služeb, které by chtěla společnost dále rozvíjet. Dále pak uvedl, že společnost Scana počítá s tím, že dostavení elektrárny bude v každém případě znamenat zapojení společnosti Westinghouse v nějaké určité míře, avšak firma v žádném případě nebude mít v projektu vedoucí roli. Dále pak dodal, že firma nyní jedná ze společností Fluor, která je hlavním dodavatelem stavebních prací v projektu – a s dalšími potenciálními zájemci, kteří by se mohli zúčastnit restrukturalizovaného projektu na dokončení elektrárny.

V rámci dočasné dohody dosažené v průběhu vyhlášení bankrotu společnosti Westinghouse, firma SCE&G společně s podnikem Santee Cooper financují pokračující práce na blocích během třicetidenního období, během něhož všechny zúčastněné strany vyhodnocují své možnosti.

Mezi možnostmi, které se zvažují, jsou: pokračovat s výstavbou obou bloků; zaměření se na dokončení jednoho z bloků a zpozdit dokončení druhého; pokračovat s výstavbou jednoho bloku a druhý blok nedokončovat; a zrušit výstavbu obou bloků. Kevin Marsh uvedl, že preferovanou volbou společnosti stále zůstává dokončení obou bloků. „Každopádně jsou ale zvažovány všechny možnosti.  Všechny zvažované cesty tak budou podrobeny důkladnému průzkumu a žádná z nich není předem vyloučena,“ upozornil.

March dále uvedl, že Westinghouse poskytl firmě SCE&G přístup k informacím ohledně odhadovaných nákladů na dokončení bloků a k jejím komerčním kontraktům se společností Fluor a s dalšími dodavateli výstavby. Prozatímní dohoda rovněž společnosti Scana poskytla přímý přístup k jednání o komerčních podmínkách se společností Fluor a dalšími dodavateli.

Společnost SCE&G v roce 2016 zvolila na dokončení jaderné elektrárny VC Summer možnost fixní ceny v rámci změny kontraktu na výstavbu elektrárny z roku 2015. Finanční ředitel korporace Scana Addison oznámil komisi PSC, že bankrot umožňuje společnosti Westinghouse odmítnout nebo zrušit dohodu o fixní ceně bloků. Pokud ale Westinghouse k tomuto kroku přistoupí, budou mít vlastníci elektrárny (SCE&G a Santee Cooper) právo na vymáhání náhrady škody z hodnoty společnosti Westinghouse a jejího majetku. Kromě toho mateřská společnost Westinghouse – korporace Toshiba – poskytla garance na schopnosti společnosti Westinghouse splácet své závazky v rámci dohody podepsané v roce 2015, podotkl.

„Celkově můžeme podle podepsaného kontraktu po společnosti Westinghouse požadovat navrácení až 25 % financí, které jsme firmě dosud zaplatili. Do dnešního dne bychom tak po společnosti Westinghouse mohli požadovat náhrady ve výši 1,7 miliardy dolarů, z čehož by společnost SCE&G obdržela 55% podíl, tedy zhruba 940 milionů dolarů,“ dodal Addison.

Jeden z vedoucích pracovníků společnosti SCE&G Stephen Byrne uvedl, že firma nyní vypracovává studii proveditelnosti dokončení bloků, včetně validace odhadů společnosti Westinghouse na dodatečné náklady na dokončení bloků. Zároveň společnost vyhodnocuje náklady, které by bylo nutné vynaložit v případě zrušení projektu, poznamenal.

Od vyhlášení bankrotu je firma Westinghouse obecně kooperativní a dobře reagující na žádosti společnosti SCE&G o další informace, řekl Byrne. „Myslíme si, že je i v zájmu firmy Westinghouse projekt nějakým způsobem dokončit. Westinghouse chce být zároveň vnímán jako plně spolupracující v období těchto velkých změn. Kvůli těmto důvodům očekáváme, že naše spolupráce potrvá tak dlouho, jak dlouho to bude v zájmu obou stran,“ řekl. „Každopádně třicetidenní lhůta je extrémně krátká na to, aby se provedly veškeré nutné studie a průzkumy. Prodloužení lhůty na posouzení projektu tak bude pravděpodobně nezbytné a pevně věříme, že v případě potřeby budou s prodloužením této lhůty souhlasit všechny zúčastněné strany.“

Byrne dále podotkl, že v rámci stavebního kontraktu je společnost Westinghouse povinná poskytnout duševní vlastnictví ve formě softwaru a designové dokumentace nutné k dostavení a provozování nových bloků. Byrne rovněž využil meeting s komisí PSC aby ji informoval o současných aktivitách, které jsou na staveništi nových bloků nyní prováděny. Uvedl, že 90 % hlavních komponent a 85 % ze všech komponent se v současné době již nachází na staveništi. Podle odhadů dodavatelů byl projekt k únoru roku 2017 dokončen z 63,4 %.

Kromě dvou bloků v JE VC Summer staví Westinghouse v USA ještě dva bloky s reaktory typu AP1000 v jaderné elektrárně Vogtle v Georgii, která patří společnosti Georgia Power. Ve světě se pak Westinghouse staví ještě čtyři bloky typu AP1000 v Číně, po dvou v jaderných elektrárnách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (Haiyang). Čínské bloky by bankrotem společnosti Westinghouse neměly být ovlivněny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..