Pravděpodobný nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček tvrdí, že je třeba urychlit dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Se stavbou jednoho bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky.

jaderná energie - ČRo: Obnovitelné zdroje jádro nenahradí. Ale bude to důležitá složka energetického mixu, říká Drábová - V Česku (318normal 1024) 1
Dana Drábová. (Zdroj: Obkjedu.cz)

 

Životnost stávajících bloků dukovanské elektrárny by měla skončit zhruba do 20 let, mezi roky 2035 až 2037. 

„Je to spíše konzervativní odhad, protože technicky by ty bloky mohly pracovat 60 let i déle. Ve Spojených státech se běžně vydávají licence na takovou dobu a ty elektrárny to technicky i z hlediska bezpečnosti velmi dobře zvládají,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

Postavit jaderný blok trvá i 20 let 

Aby se vše stihlo včas, bylo by potřeba se stavebními pracemi začít v letech 2025 až 2027, protože obvyklá doba pro výstavbu jaderného bloku a jeho přípravu ke spuštění je okolo pěti až osmi let. „Ne vždy se to ale daří dodržet. Dvě výkladní skříně jaderné energetiky v Evropě, reaktory ve Francii a ve Finsku, už tuto dobu dalece překročily. Finský Olkiluoto 3 měl být v provozu už v roce 2008,“ připomíná. 

Pokud by nebyly postaveny nové bloky Dukovan, mohlo by to při současném nastavení Státní energetické koncepce (SEK) znamenat problém. „Dukovany pokrývají zhruba 15-18 % spotřeby v České republice. Možností, jak tento výkon nahradit, mnoho není. Po roce 2020 nás začnou opouštět uhelné elektrárny, pro které navíc nebude uhlí,“ varuje. 

Celý rozhovor si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..