Odchod Británie z Evropské unie vzbuzuje nejistotu ve spolupráci Číny, Británie a Francie v oblasti jaderné energie. Agentuře Reuters to dnes sdělil člen vedení čínské státní společnosti China General Nuclear (CGN).

jaderná energie - Čínskou státní energetickou společnost znepokojuje brexit - Ve světě (video undefined 18E0ABA600000578) 1
Vizualizace JE Hinkley Point C (zdroj: www.dailymail.co.uk)

Čínská společnost čeká na zelenou od britských regulačních úřadů, aby mohla v Británii vybudovat dva vlastní jaderné reaktory. Ze třetiny také financovala výstavbu dvou bloků s tlakovodními reaktory EPR v atomové elektrárně Hinkley Point C v jihovýchodní Anglii. Na jejich výstavbě se většinově podílí i EDF Energy, dceřiná společnost francouzské energetické skupiny EDF.

Brexit podle Británie na výstavbě dvou bloků v lokalitě Hinkley Point C nic nezmění, někteří zástupci průmyslu však tvrdí, že oslabení libry po odchodu z EU by mohlo navýšit stavební náklady. Británie také odejde z Euroatomu, což podle některých odborníků zvýší náklady, zpomalí nové projekty spojené s jadernou energií a zkomplikuje dohody o výzkumu a mezinárodní spolupráci.

Podle vedení CGN se přísná britská regulace atomové energie liší od té čínské i francouzské. „Projekt se samo sebou bude potýkat s riziky ohledně nákladů a termínů,“ uvedlo vedení CGN.

Podle deníku The Guardian je Hinkley Point C první britskou atomovou elektrárnou budovanou po roce 1995 a měla by zajistit sedm procent dodávek veškeré elektřiny v zemi.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..