Společnosti z Číny a Íránu tento víkend podepíšou první komerční kontrakty na přepracování íránského jaderného zařízení v souladu s mezinárodní dohodou o íránském jaderném programu, které bylo dosaženo v roce 2015. Tyto informace vydalo ve čtvrtek 20. dubna čínské ministerstvo zahraničních věcí.

jaderná energie - Čínské a íránské firmy podepsaly kontrakt na přepracování íránského reaktoru - Ve světě (Arak reactor) 1
Íránský těžkovodní výzkumný reaktor Arak (zdroj: www.azernews.az)

Osud jaderného reaktoru Arak v centrální části Íránu byl jedním z nejnáročnějších bodů jaderných vyjednávání, které nakonec vedly k podepsání dohody mezi Íránem a společenstvím zahraničních zemí (USA, Velké Británie, Francie, Čína, Rusko a Německo).

V rámci přestavby bude jaderný reaktor Arak rekonfigurován tak, aby nemohl plodit štěpitelné plutonium, které by bylo možné využít v jaderných zbraních.

Mluvčí čínského ministerstva Lu Kchang (pinyin: Lu Kang) uvedl, že kontrakty na přepracování íránského reaktoru budou podepsány v neděli ve Vídni, přičemž prvotních dohod již bylo dosaženo v Pekingu. Mluvčí podepsání dohod popsal jako velmi důležitou část plnění íránské jaderné dohody.

Spojené státy a Čína vedou pracovní skupiny na přepracování reaktoru Arak, přičemž projekt prozatím postupuje hladce, uvedl Lu Kchang na tiskové konferenci.

„Podepsání této dohody vytvoří dobré podmínky pro zahájení samotných rekonstrukčních prací na reaktoru Arak,“ prohlásil Lu Kchang.

Írán trvale tvrdí, že těžkovodní reaktor o výkonu 40 MW má za cíl produkci isotopů pro léčbu rakoviny a realizaci dalších léčebných postupů. Země trvale odmítá, že jakákoliv z jeho jaderných aktivit je zaměřena na vývoj jaderných zbraní.

Oznámení přichází jen pár dní poté, co americký ministr zahraničí Rex Tillerson obvinil Írán z „alarmujících provokací, které destabilizují oblast Blízkého východu“ v době, kdy americký prezident Donald Trump zahájil revizi americké politiky vůči Teheránu.

Tillerson uvedl, že revize se nezaměří pouze na íránskou shodu s jadernou dohodou podepsanou v roce 2015, ale také na chování země v oblasti, ve které podle Tillersona íránská vláda podkopává americké zájmy v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libanonu.

Lu Kchang nijak názory americké vlády nekomentoval, pouze uvedl, že Čína doufá, že všechny zúčastněné strany se zajistí o to, že dosažená jaderná dohoda bude řádně implementovaná a že budou usilovat rovněž o zlepšení situace v oblasti proliferace a udržení stability na Blízkém východě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..