Od jaderné havárie v japonské Fukušimě uplynulo už šest let. Vzpamatovat se z ní se dodnes snaží i nedaleké město Naraha. Její vedení ukončilo teprve po 4 letech od incidentu evakuaci obyvatel a dovolilo lidem vrátit se do místa postiženého radiací. V městečku teď dokonce vznikla základní škola, do jejíchž tříd zasedla víc než stovka žáků. Do kdysi liduprázdné Narahy se tak postupně vrací život.

jaderná energie - Aktuálně.cz: Japonské město postižené jadernou havárií ve Fukušimě se probouzí k životu. Znovu otevřelo školu - JE Fukušima (Fukushima evacuation status 10 August 2012 335x460) 1
Poslední verze rozložení evakuačních zón: červeně jsou vyznačeny oblasti, kam je vstup povolen jen, pokud splňuje veřejný zájem; žlutě jsou oblasti, kam je možno vstupovat bez speciálních ochranných prostředků, ale jen v omezené míře; zeleně jsou oblasti, kam se lidé mohou vracet, ale nesmí zde přestávat přes noc. (Zdroj: World Nuclear News)

Naraha – Proto tohle kdysi liduprázdné japonské městečko je to velký zlom.  Kdysi osmitisícovou Narahu museli lidé v roce 2011 opustit kvůli nedaleké havári ve fukušimské jaderné elektrárně. Teď se do ní nejen vracejí lidé, ale brány znovu otevřela i místní škola. To ukazuje, že strachu z radiace se postupně zbavují i mladé japonské rodiny. Naraha se tak po šesti letech od jaderné katastrofy pomalu probouzí k životu. Do základní školy se tady letos zapsalo celkem 105 žáků. Výuka začala 1. dubna, kdy Japonsko tradičně vítá nový školní rok. 

Celý text najdete na webu Aktuálně.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..