Úterý, 29 září
Shadow

Aktuálně.cz: Japonské město postižené jadernou havárií ve Fukušimě se probouzí k životu. Znovu otevřelo školu

Od jaderné havárie v japonské Fukušimě uplynulo už šest let. Vzpamatovat se z ní se dodnes snaží i nedaleké město Naraha. Její vedení ukončilo teprve po 4 letech od incidentu evakuaci obyvatel a dovolilo lidem vrátit se do místa postiženého radiací. V městečku teď dokonce vznikla základní škola, do jejíchž tříd zasedla víc než stovka žáků. Do kdysi liduprázdné Narahy se tak postupně vrací život.

Poslední verze rozložení evakuačních zón: červeně jsou vyznačeny oblasti, kam je vstup povolen jen, pokud splňuje veřejný zájem; žlutě jsou oblasti, kam je možno vstupovat bez speciálních ochranných prostředků, ale jen v omezené míře; zeleně jsou oblasti, kam se lidé mohou vracet, ale nesmí zde přestávat přes noc. (Zdroj: World Nuclear News)

Naraha – Proto tohle kdysi liduprázdné japonské městečko je to velký zlom.  Kdysi osmitisícovou Narahu museli lidé v roce 2011 opustit kvůli nedaleké havári ve fukušimské jaderné elektrárně. Teď se do ní nejen vracejí lidé, ale brány znovu otevřela i místní škola. To ukazuje, že strachu z radiace se postupně zbavují i mladé japonské rodiny. Naraha se tak po šesti letech od jaderné katastrofy pomalu probouzí k životu. Do základní školy se tady letos zapsalo celkem 105 žáků. Výuka začala 1. dubna, kdy Japonsko tradičně vítá nový školní rok. 

Celý text najdete na webu Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..