Yukiya Amano, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), dne 24. dubna při zahájení první mezinárodní konference s názvem International Conference on Radiation Science and Technology (ICARST 2017) prohlásil, že jaderné aplikace mají „pozoruhodný přínos na mnoho oblastí našeho života“. Konference se koná v tomto týdnu v sídle agentury MAAE ve Vídni.

jaderná energie - Agentura MAAE zdůrazňuje roli jaderných technologií v každodenním životě - Ve světě (icarst logo tag 400) 1
Logo konference (zdroj: MAAE)

Amano uvedl, že jaderné aplikace zahrnují mnoho věcí – od dezinfekce artefaktů kulturního dědictví po vývoj nových obalových materiálů pro potraviny, čištění odpadních vod, prohlídky ropovodů a plynovodů i sterilizaci lidských tkáňových štěpů používaných v chirurgii.

Klíčovou úlohou agentury je zpřístupnění jaderné vědy a technologie rozvojovým zemím, které usilují o rozvoj svých cílů v oblastech lidského zdraví, zemědělství, průmyslu, energetiky, řízení přírodních zdrojů a mnoha dalších, sdělil Amano. Rozvojové země však nejsou, jak dodal, „jednoduše pasivními příjemci technologií vytvořených a sdílených svými rozvinutými partnery“. Mnoho rozvojových zemí získalo vysokou úroveň odborných znalostí v oblasti jaderné vědy i technologie a využívá této odbornosti „k inovacím ve svůj prospěch, ale také je sdílejí s ostatními rozvojovými zeměmi“, prohlásil.

Agentura MAAE se zaměřuje zejména na budování jaderných kapacit a „pomáhá zemím budovat pevný tým dobře vyškolených odborníků v oblasti radiační technologie, kteří mohou předávat své odborné znalosti budoucím generacím“, řekl.

Agentura je také fórem pro mezinárodní spolupráci, která zajistí, že jaderné a jiné radioaktivní materiály budou „používány bezpečně a že lidé i životní prostředí budou chráněni před poškozením“. Dále poznamenal: „Stejně důležité je, že pomáháme zemím při zavedení účinných bezpečnostních postupů, aby jaderné ani jiné radioaktivní materiály neskončily v rukou teroristů.“

Očekává se, že konference ICARST 2017 shromáždí přibližně 600 mezinárodních odborníků a účastníků jak ze soukromého, tak z veřejného sektoru, aby diskutovali o nejnovějším vývoji v širokém spektru aplikací radiační techniky i technologie. Kromě toho se představí zhruba 50 vystavovatelů se svým nejnovějším vybavením a svými službami, které se týkají radiační vědy a techniky.

„Je nejvyšší čas, aby se uskutečnila taková událost, abychom zdůraznili pozoruhodný přínos jaderných aplikací v mnoha oblastech našeho života,“ dodal Amano.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..