Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) tento měsíc zahájila projekt na posílení regulačních rámců pro jadernou bezpečnost v afrických zemích.

jaderná energie - Agentura MAAE usiluje o posílení africké jaderné bezpečnosti - Ve světě (iaea) 1
Logo MAAE (zdroj: MAAE)

Projekt byl zahájen během regionálního workshopu v hlavním městě Maroka – Rabatu, který se konal mezi 3. a 7. dubnem. Této události – pořádané agenturou MAAE ve spolupráci s marockou jadernou agenturou Moroccan Nuclear and Radiological Safety and Security Agency (AMSSNuR) – se zúčastnilo 75 účastníků z 36 zemí.

Během setkání obdrželi regulátoři a právní experti z celé Afriky informace o mezinárodních nástrojích pro jadernou bezpečnost – jako pokyny agentury MAAE v oblasti jaderné bezpečnosti; význam vhodných předpisů pro fyzickou ochranu jaderného materiálu a jaderných zařízení, jiného radioaktivního materiálu a souvisejících zařízení; a předpisy pro jaderné a jiné radioaktivní materiály mimo regulační kontrolu.

Agentura MAAE uvedla, že posílení jaderné bezpečnosti v celosvětovém měřítku vyžaduje vývoj a implementaci přísných regulačních postupů na národní úrovni.  Během workshopu byli účastníci vyzváni k posouzení vlastního právního rámce v oblasti jaderné bezpečnosti a ke stanovení současných a budoucích kroků, které mají příslušné orgány přijmout, aby zavedly předpisy a postupy pro zvýšení jaderné bezpečnosti.

Setkání rovněž poskytlo příležitost k posouzení mezer v národních regulačních rámcích a k provedení konkrétních implementací plánů jednotlivých zemích pro rozvoj jaderných bezpečnostních nařízení – včetně předběžných opatření. Agentura MAAE nabídla poskytnutí podpory při přípravě nařízení o fyzické ochraně jaderných a jiných radioaktivních materiálů i souvisejících zařízení, o bezpečnosti dopravy a o bezpečnosti jaderných a jiných radioaktivních materiálů mimo regulační kontrolu.

„Projekt bude pokračovat přizpůsobenými vzdělávacími aktivitami týkajícími se vypracováním předpisů ohledně jaderné bezpečnosti založených na specifických potřebách zemí, národních expertních misích a přezkumů návrhů předpisů,“ prohlásil Raja Abdul Aziz Raja Adnan, ředitel divize jaderné bezpečnosti agentury MAAE.

Workshop bude doplněn později v tomto roce dvěma subregionálními vzdělávacími kurzy.

Generální ředitel agentury AMSSNuR Khammar Mrabit sdělil: „Je všeobecně známo, že hrozba jaderného terorismu je skutečná a reakce musí být globální. Jaderná bezpečnost je pro africké země zásadní, jelikož většina z nich používá radioaktivní zdroje, které by mohly být použity ke škodlivým činům.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..