Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a ruská státní jaderná korporace Rosatom se dohodly na spolupráci v oblasti zlepšování rozvoje jaderné infrastruktury v zemích, které plánují zavedené jaderné energie nebo rozšíření svých stávajících programů.

jaderná energie - Agentura MAAE a korporace Rosatom spolupracují v oblasti rozvoje jaderné infrastruktury - Ve světě (IAEA Rosatom April 2017 460 IAEA) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Dohodu podepsal dne 19. dubna v sídle agentury MAAE ve Vídni zástupce generálního ředitele agentury MAAE a vedoucí oddělení pro management Mary Alice Hayward a zástupce generálního ředitele pro mezinárodní záležitosti korporace Rosatom Nikolay Spassky. K podpisu došlo za přítomnosti generálního ředitele agentury MAAE Yukiya Amana a generálního ředitele Rosatomu  Alexeye Likhachova.

Na základě dohody o mimořádném příspěvku poskytne společnost Rosatom v příštích třech letech částku 1,8 milionu dolarů a materiální příspěvek v hodnotě až do výše 1,9 milionu dolarů na programy agentury MAAE pro rozvoj jaderné infrastruktury.

Agentura MAAE uvedla, že tato dohoda přispěje k posílení jejího úsilí při podpoře budování kapacit v nových i rozšiřujících zemích v oblastech, které zahrnují jadernou bezpečnost, zapojení zúčastněných stran a rozvoj národní pozice v jaderné energetice.

Sekce pro rozvoj jaderné infrastruktury agentury MAAE – prostřednictvím programu technické spolupráce s názvem Technical Cooperation program – poskytuje cílenou podporu členským státům, které se pustily do nových jaderných programů nebo do rozšiřování svých stávajících programů. Přibližně 30 zemí v současné době zvažuje, plánuje nebo zahajuje takovýto program, doplnila agentura.

Agentura MAAE je mezivládním fórem pro vědeckou a technickou spolupráci v oblasti jaderných technologií a je autonomní organizací v rámci Organizace spojených národů. Jejím posláním je poskytování zaručených, nezávislých a objektivních posouzení a podpora zemí, které nově přecházejí k jaderné energii. Agentura uznává právo každého státu využívat jaderné technologie pro mírové účely.

Agentura vyzývá země, které zvažují zavedení jaderné energie, aby si vypracovaly v rámci programu plány, včetně fáze zvažování. Tyto plány mají obsahovat například státní plány a časové lhůty pro rozvoj požadované infrastruktury. Agentura MAAE poskytuje zpětnou vazbu na takovéto dokumenty a také nabízí členským státům přezkumné mise s názvem Integrated Nuclear Infrastructure Review missions za účelem provedení hloubkového hodnocení jejich infrastruktury jaderného programu a jejich rozhodnutí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..