Nadšení Německa v oblasti zelené energetiky nekončí, ba naopak, dosahuje svého vrcholu. O odstoupení Německa od jaderných zdrojů je na denním pořádku, nyní se však Německo snaží vymyslet způsoby, jakými by mohlo ještě více snížit emise. Řeč je zde o o uzavírání uhelných elektráren. Poslední jaderná elektrárna v Německu má být uzavřena do 5 let, již během této doby by však měly být uzavřeny i některé uhelné elektrárny. Více se dočtete v rozhovoru s Annalena Baerbock zde.

V Německu se rodí plán konce uhelných elektráren. To dopadne i na byznys miliardáře Daniela Křetínského.
Poslední německá jaderná elektrárna ukončí provoz za méně než pět let. Němci si po katastrofě v japonské elektrárně Fukušima takzvaný „Atomausstieg“, tedy odklon země od jádra, uzákonili. Zatímco z Česka se ozývají skeptické hlasy, že země nemůže tak vysoký výpadek produkce elektřiny ustát a odstavení reaktorů se bude muset posunout, v Německu se diskuse odvíjí zcela opačným směrem. A sice zda by ještě před koncem jádra neměl odstartovat i „Kohleausstieg“, tedy postupné vypínání uhelných elektráren. „Nejde o to, jestli uhlí skončí, ale kdy a jak,“ říká německá poslankyně Bundestagu a klimatická expertka strany Zelených Annalena Baerbocková.
* Zelení chtějí konec uhlí uzákonit. Proč je to podle vás potřeba?
Už v roce 2002, kdy společná vláda sociální demokracie a Zelených odsouhlasila zákon o obnovitelných zdrojích, bylo v plánu, že po odstoupení od jádra přijde jako další krok konec uhlí. Mělo se za to, že pokud upřednostníme obnovitelné zdroje, díky systému emisních povolenek dojde i k redukci dalších typů fosilních paliv. To se však nestalo, místo toho máme obrovský přebytek kapacit a elektřinu ve velkém exportujeme. V současnosti vyváží Německo 50 terrawatthodin elektřiny ročně. Proto vznikla široká aliance požadující zákon o ukončení těžby a výroby elektřiny z uhlí. Do té zdaleka nepatří jen Zelení, ale také třeba velcí producenti elektřiny, kteří sami už některé bloky odstavili.
* Jak velká je tedy šance, že se plán opravdu uskuteční?
Německo podepsalo klimatickou dohodu z Paříže a v ní stojí, že průmyslové země musí do roku 2050 dekarbonizovat. Že uhlí musí skončit. Na tom je tedy shoda mezi všemi stranami, i když velké strany SPD a CDU/CSU si chtějí nechat ještě otevřená zadní vrátka a chybí jim vůle to řešit zákonem. Už dnes je však rozhodnuto, že po podzimních volbách vznikne speciální komise za účasti všech zainteresovaných stran, která bude jednat o tom, jak odchod z uhlí nastavit.
Celý článek najdete zde.