Sněmovní hospodářský výbor žádá po vládě, aby zvážila přípravu speciálního zákona, jenž by měl pomoci při stavbě nových jaderných bloku v Česku. Vyjádření ministrů chce slyšet do konce května. Usnesení s tímto požadavkem bylo výborem jednomyslně schváleno na schůzi dne 8. března. Podle členů výboru by měl tzv. „lex Dukovany“ obsahovat klíčové body, úkoly a legislativní úpravy i parametry, které jsou pro stavbu nového jaderného bloku v ČR potřeba.

jaderná energie - Výbor požaduje po vládě, aby zvážila přípravu zákona „lex Dukovany“ - Nové bloky v ČR (04 dukovany 1) 1
Dukovanská JE (zdroj: cez.cz)

Poslanec a někdejší ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) prohlásil: „Podle mě je to jedna z cest, která by to mohla urychlit. Když se podíváte na to, jak vyspělé země staví jaderné bloky s vyspělými dodavateli toho nejlepšího, a začínáte odpočítávat čas do roku 2035, tak dospějete k závěru, že není čas na nějakou akademickou debatu.“ Nový blok by měl být náhradou právě stávajících dukovanských bloků, které budou odstaveny zhruba v období 2035-2037.

Dále Urban podotkl, že je důležité, aby byl pro stavbu nového bloku v ČR stanoven jasný lídr – ideálně v osobě ministra průmyslu a obchodu – jenž téma vezme za své. V souvislosti s ministerským postem se v minulých dnech spekulovalo právě o Urbanovi. Dnes uvedl: „Předesílám, že já to asi nebudu.“

Záměr vzniku zákona byl podpořen mimo jiné Ivanem Pilným (ANO), předsedou výboru, a Karlem Šidlem (KSČM), místopředsedou výboru. Šidlo řekl: „Potřebujeme mít garanci, že všechny budoucí vlády budou zavázány tím, že tato priorita (stavba nových jaderných zdrojů) bude.“ Místopředseda výboru považuje stavbu nového zdroje za veřejný zájem a přirovnal ji k budování síťových dopravních a energetických infrastruktur, které překračuje několik volebních období.

Proti speciálnímu zákonu se na zasedání výboru naopak vyjádřila Berenika Peštová, náměstkyně ministra životního prostředí. Podle ní je dostačující upravit současnou legislativu pozměňovacím návrhem.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v JE Dukovany a jednoho v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Prioritní je dostavba dukovanské elektrárny. Už v dubnu 2014 neposkytla současná vláda státní garance na dostavbu dalších dvou bloků v JE Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly v rozmezí 200-300 miliard korun.

Hospodářský výbor také dne 8. března doporučil schválení zákona o snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí, včetně několika pozměňovacích návrhů. Mimo jiné se jedná o opatření, aby si Český telekomunikační úřad (ČTÚ) při rozhodování ve sporech ohledně sítí – jež se současně týkají distribuce plynu, energie nebo tepla – vyžádal závazné stanovisko Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Úřady ČTÚ i ERÚ však s tímto návrhem nesouhlasí. ČTÚ se nelíbí, že stanovisko ERÚ by mělo být závazné. ERÚ zase argumentuje tím, že pro tuto činnost nemá dostatečné personální a finanční kapacity.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..