Sněmovní hospodářský výbor včera doporučil Sněmovně schválit vládní návrh na zrušení zákona z roku 2000 o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru.

jaderná energie - Výbor doporučil zrušit zákaz dodávek do íránského Búšehru - V Česku (IMG 0002 16022010 1024) 1
První blok JE Búšehr s reaktorem VVER-1000. (Zdroj: Rosatom)

Sněmovna by mohla o zrušení zákona hlasovat už na své dubnové schůzi. Pro kladné stanovisko včera hlasovalo devět přítomných členů výboru, pouze dva se zdrželi, proti nehlasoval žádný poslanec. Vláda svůj návrh zdůvodňuje tím, že s přihlédnutím ke zrušení sankcí v jaderné oblasti vůči Íránu je zřejmé, že hrozba poškození zájmů ČR už pominula. O návrhu Ministerstva průmyslu a obchodu jsme loni v květnu informovali v textu MPO navrhuje zrušit zákaz dodávek pro íránskou elektrárnu Búšehr

Petr Kameník z ministerstva průmyslu a obchodu včera poslancům řekl, že zrušením zákona zmizí bariéra, která negativně dopadá na vývoz do dané oblasti. I po jeho zrušení však zůstane v platnosti kontrolní režim pro některé druhy zboží. Půjde hlavně o zboží dvojího užití, které se dá použít k výrobě zbraní, popsal.

Zákon reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru.

Energetický expert Svazu průmyslu a dopravy Václav Trejbal včera uvedl, že je dobře, že poslanci konečně reagují na výrazné oteplení ve vztazích mezi Západem a Íránem a zrušení mezinárodních hospodářských sankcí uvalených na Teherán a otevírají tím perspektivu zajímavých zakázek pro řadu českých průmyslových podniků. „Náš export na obrovský íránský trh výrazně zaostává za svým potenciálem a dodávky pro Búšehr by mohly být skvělým impulzem pro oživení vzájemných obchodních vazeb. Zákon o búšehrském emargu se již dávno přežil a této koule na noze naší ekonomické diplomacie je nutné co nejdříve se zbavit,“ dodal.

V dubnu 2015 dosáhly světové mocnosti ujednání s Íránem, na jehož základě poté uzavřely dohodu o jeho jaderném programu. Na plnění dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která před rokem ve zprávě uvedla, že Írán své závazky dodržuje.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..