Vrchní soud v japonském městě Osaka zrušil soudní příkaz, který držel třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama společnosti Kansai Electric Power Company během posledního roku mimo provoz. Soud souhlasil se společností, že bloky, které se nacházejí v prefektuře Fukuj, jsou schopny bezpečného provozu.

jaderná energie - Vrchní soud zrušil zákaz provozu JE Takahama - Ve světě (1200px Takahama Nuclear Power Plant) 1
JE Takahama (zdroj: Wikipedia)

Na konci ledna roku 2015 podalo stížnost 29 obyvatel prefektury Shiga – části, která leží do 30 kilometrů od JE Takahama – k okresnímu soudu v Otsu a požádali o dočasný soudní zákaz provozování třetího a čtvrtého bloku této elektrárny. Následně se konala čtyři slyšení. Soudní předseda senátu Yoshihiko Yamamoto dne 9. března rozhodl, že bezpečnost těchto bloků nemůže být zaručena – navzdory názoru japonského regulačního úřadu, který uvedl, že bloky splňují revidované bezpečnostní standardy – a vydal příkaz proti jejich provozování.

Třetí blok jaderné elektrárny Takahama obnovil provoz dne 29. ledna 2015. Čtvrtý blok ho následoval 26. února, avšak byl odstaven o tři dny později v návaznosti na automatické odstavení reaktoru z důvodu „vnitřní poruchy na energetickém výstupu bloku“. Soudní příkaz od té doby udržoval oba bloky JE Takahama odstavené. Vloni v srpnu společnost Kansai odstranila palivo ze třetího i čtvrtého bloku elektrárny a umístila ho do skladovacích bazénů na jednotlivých blocích.

Společnost Kansai se odvolala k soudu, aby dočasně odvolal toto nařízení. Nicméně soud v červnu minulého roku rozhodl, že zákaz bude i nadále pokračovat.

Společnost podala odvolání k vrchnímu soudu ve městě Osaka dne 14. července a poukázala na skutečnost, že rozhodnutí okresního soudu v Otsu nebylo racionální.

Společnost dne 28. března uvítala rozhodnutí vrchního soudu ve městě Osaka, který zrušil toto nařízení. Soud uvedl, že se jedná „o výsledek porozumění soudu o bezpečnosti třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama.“

Společnost Kansai prohlásila: „Připravíme se na obnovení provozu na obou blocích JE Takahama, zatímco nejvyšší prioritou bude bezpečnost – s pochopením každého v této oblasti, včetně obyvatel z prefektury Fukuj.“

Zatím pět japonských jaderných reaktorů prošlo kontrolami, které potvrzují, že splňují nové regulační bezpečnostní standardy, a obnovilo provoz. U dalších 19 reaktorů byla podána žádost o znovuspuštění. Nicméně z 42 provozuschopných japonských reaktorů je nyní v provozu pouze první blok JE Sendai společnosti Kyushu Electric a třetí blok jaderné elektrárny Ikata patřící firmě Shikoku Electric.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..