V dukovanské elektrárně obnovili energetici dne 14. března štěpnou reakci v reaktoru druhého bloku, jenž prochází od 16. září loňského roku plánovanou odstávkou. Očekává se, že odstávka tohoto bloku skončí ve čtvrtek a blok začne opět dodávat elektřinu do sítě. Tuto informaci sdělil ČTK tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk. V elektrárně jsou od 20. ledna odstaveny dva ze čtyř výrobních bloků. Odstávka prvního bloku by měla probíhat do května.

jaderná energie - V JE Dukovany byla obnovena štěpná reakce v reaktoru druhého bloku - V Česku (04 dukovany 2) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Štěpná reakce v reaktoru druhého bloku byla energetiky obnovena ve 14:30 h. Původně počítali, že se k tomuto kroku dostanou až ve středu, ale potřebné zkoušky a testy havarijní ochrany se jim podařilo udělat o něco dříve. Další zejména fyzikální testy budou prováděny do čtvrtka během postupného zvyšování výkonu reaktoru.

U druhého bloku JE Dukovany už skupina ČEZ požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení jeho dalšího dlouhodobého provozu. Nynější povolení je platné do 10. července. Při půlroční odstávce tohoto bloku provedli pracovníci rozsáhlé kontroly i zkoušky jeho zařízení. Rovněž prověřili odolnost hermetických prostor tohoto bloku. Veškeré výsledky budou zaneseny do dokumentace, která je součástí žádosti o nové povolení.

Během odstávky bylo uskutečněno celkem 64 investičních akcí. Mluvčí prohlásil: „Technicky i časově významnou akcí byla rekonstrukce zařízení centrální čerpací stanice, která vyžadovala padesátidenní souběh odstávek bloku číslo jedna a dva.“ Energetici také vyměnili v reaktoru druhého bloku pětinu jaderného paliva za čerstvé a byly dokončeny kontroly svarů.

Jaderná elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2 040 MW, svojí produkcí pokrývá 20 % české spotřeby elektřiny. V minulém roce dodala elektrárna do sítě 11,954 TWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..