Ve čtvrtek 23. března začala v Jaderné elektrárně Dukovany čtvrtá prověrka světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO PEER REIEW. Mezinárodní tým odborníků provede během dvou týdnů kontrolu bezpečnosti provozu první jaderné elektrárny na českém území.

jaderná energie - V Dukovanech začala prověrka WANO a také neplánovaná odstávka - V Česku (DSC 2639 1024) 1
JE Dukovany. (Zdroj: archiv)

Tým vede Gabor Vamos z maďarské JE Pakš. Ve skupině 25 expertů jsou vedle zástupců zemí organizovaných v Moskevském centru WANO i experti z center WANO z USA, Francie, Číny a Pákistánu.

Prověrka se týká všech definovaných oblastí dle nových výkonnostních cílů a kritérií WANO, aktualizovaných a doplněných po havárii ve Fukušimě. Jednou z prověřovaných oblastí je také kontrola, jak elektrárna pracuje s doporučeními vycházejícími z analýz událostí a zkušeností ve světě. Kontrolní mise WANO také poslouží elektrárně při prověřování stavu příprav druhého reaktorového bloku na další dlouhodobý provoz, o jehož povolení současné době žádá.

Prověrce předcházela přípravná část, během které se vedoucí týmu mise a další odborníci seznámili se stavem dukovanské elektrárny a také byly dojednány detaily pro přípravu a konání této prověrky. Při důkladné prohlídce, která začíná v pátek 24. března, budou experti kontrolovat stav elektrárny a sledovat dodržování pravidel BOZP, kontrolovat stav zařízení, značení i pořádek ve všech jejich prostorách s cílem najít a definovat náměty na další zaměření kontrol.

Hlavní část sledování výkonů činností, rozhovorů a pozorování proběhne v týdnu od pondělí 27. do pátku 31. března a nalezená zjištění poslouží k pojmenování potencionálních oblastí pro zlepšování. Ve čtvrtek 6. dubna odpoledne proběhne nejdůležitější část kontroly. Vedení dukovanské elektrárny budou po jednotlivých oblastech prezentovány výsledky kontrol. Úkolem elektrárny Dukovany pak bude připravit nápravná opatření k nápravě zjištění expertní mise.

jaderná energie - V Dukovanech začala prověrka WANO a také neplánovaná odstávka - V Česku (S14 1359 1024) 2
Inspektoři WANO diskutují s pracovníky JE Dukovany během mise z roku 2014. (Zdroj: archiv)

 

 

Druhý blok opět v odstávce

Zároveň v elektrárně probíhá snižování výkonu 2. reaktorového bloku pro fyzickou kontrolu hermetických prostor. Důvodem jsou příznaky možné drobné netěsnosti ruční armatury. Stav nemá žádný vliv na bezpečnost provozu ani na okolí. Rozhodnutí energetiků odstavit blok a provést kontrolu zařízení je plně v souladu s dlouhodobým konzervativním přístupem k bezpečnému provozu elektrárny. Přesná příčina bude známa po provedené kontrole zařízení.

U bloku číslo dvě skončila 18. března půlroční plánovaná odstávka, v dukovanské elektrárně tak budou znovu stát dva z jejích čtyř bloků. Od 20. ledna podle plánu nevyrábí elektřinu první blok, dodávky do sítě by u něj měly být obnoveny v polovině května.

Druhý blok Dukovan stál do minulé soboty podle plánu, jeho dlouhá odstávka byla způsobena přípravami na další dlouhodobý provoz. Energetici v tomto bloku provedli rozsáhlé revize a kontroly zařízení a také investiční akce, za čerstvé vyměnili pětinu jaderného paliva. Povolení provozu u tohoto bloku skončí 10. července. Společnost ČEZ už požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o nové povolení.

Zdroj: ČTK, ČEZ, Regionvysocina.cz

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..