Nový americký prezident Donald Trump má v úmyslu zaměřit se na energetické a environmentální politiky. Trumpův odborný tým poradců tak nyní sestavuje důležité změny, které prezident chce v těchto oblastech zavést. Zde je výčet deseti nejpravděpodobnějších změn, které budou mít dopad na výrobu energií, jejich využívání a na ekonomiku země.

jaderná energie - Trumpova energetická politika: 10 velkých změn - Ve světě () 1
Nový americký ministr energetiky Rick Perry (zdroj: Forbes)

1) Zrušení Obamovy energetické politiky Clean Power plan

Energetická politika Clean Power Plan byla v listopadových prezidentských volbách pro demokraty velkou přítěží. Clean Energy Plan poškodil Hillary Clintonovou při prezidentském klání ve státech jako je Pensylvánie, Ohio, Michigan nebo Wisconsin. Americká veřejnost sice podporuje vládu v přijmutí určitých opatření na snížení emisí oxidu uhlíku, které způsobují globální oteplování, ale Donald Trump si dobře uvědomil, že nákladné a vysoce omezující restrikce nejsou příliš populární, čehož využil při své kampani. Očekává se tak, že Trump naplní své předvolební sliby a Clean Energy Plan zruší. Zároveň je však dost možné, že lidem zajímajícím se o klimatické problémy navrhne alternativní politiky na omezení emisí, které však budou méně nákladné a které budou méně zasahovat do volného trhu.

2) Zvýšená produkce energií na federální půdě

Ceny ropy a zemního plynu významně poklesly díky revoluci v těžbě břidlicového plynu. Zvýšená produkce však nenastala díky – ale spíše navzdory – Obamově politice. Naštěstí pro americké spotřebitele zvýšená produkce na soukromých ale i federálních nalezištích více než zkompenzovala Obamovy snahy na snížení produkce ropy a zemního plynu na federálním území. Očekává se, že Trumpův úřad bude více otevřený produkci energetických surovin na federálním území, což dále zvýší domácí těžbu roby a zemního plynu. Tento krok by měl podle Trumpa snížit ceny za energetické suroviny a zvýšit zisky vlády, které mohou být použity na snížení vládního dluhu a na posílení americké ekonomiky.

3) Uhlí dostane milost

Restrikce na těžbu uhlí a výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách dosáhly za Obamovy vlády závratných výšin. Pod Trumpovou vládou je ale už nepravděpodobné, že by uhlí bylo zatíženo dalšími omezeními. Trump chce dokonce mnoho restrikcí spojených s uhlím zrušit, a to včetně těch, které Obama zavedl ke konci svého volebního období. Tento krok pravděpodobně nezvýší podíl uhelné energetiky, nicméně žádné další přitěžující podmínky se pro tento sektor od Trumpa neočekávají.

4) Větrná energetika ztratí „povolení“ k neúmyslným zabitím orlů bělohlavých

Soukromé osoby, producenti ropy i zemního plynu a všichni ostatní platí závažné penalizace za zabití  – byť neúmyslné – ohrožených živočišných druhů, jako jsou například orli bělohlaví. Provozovatelé větrných elektráren však mají v tomto ohledu výjimku. V ironickém jménu ekologie větrné elektrárny ročně zabijí 1,4 milionu ptáků a netopýrů, včetně ohrožených a chráněných druhů jako jsou právě orli. Obamův úřad ke konci svého volebního období výrazně zvýšil množství orlů bělohlavých, které mohou společnosti provozující větrné elektrárny zabít bez jakýchkoliv penalizací. Nyní se očekává, že Trumpův úřad tento trend obrátí a učiní větrnou energetiku zodpovědnou za svůj vliv na životní prostředí, stejně jako je tomu u všech ostatních energetických odvětví.

5) Solární a větrné elektrárny přijdou o nepřiměřené státní dotace

Dotace na větrné a solární elektrárny za poslední desetiletí vyrostly do obrovských výšin, čímž byly vysoké náklady za tyto drahé a nespolehlivé zdroje přesunuty na bedra amerických spotřebitelů. Provozovatelé větrných a solárních elektráren tvrdí, že elektřina z těchto zdrojů je stále levnější a že jsou tak tyto zdroje cenově konkurenceschopné konvenčním zdrojům elektřiny. Očekává se tak, že Trump nechá průmysl stojící za těmito zdroji svá slova dokázat, a to prostřednictvím snížení státních podpor a obnovením rovných podmínek na energetickém trhu.

6) Etanol bude podroben bližšímu průzkumu

Zákon z roku 2007 s názvem Energy Independence and Security Act, který byl přijat s podporou Bushovy administrativy, ukládá nákladné požadavky pro americké spotřebitele na využívání etanolu. Od přijetí zákona však výzkum prokázal, že etanol je v mnoha ohledech pro životní prostředí horší než benzín. Spotřebitelé, prodejci a environmentální skupiny tak společně vytvořili proti etanolu opozici, avšak zatím požadavky na využívání etanolu zůstávají. Obama navíc ve svém volebním období ještě zvýšil množství etanolu, které se musí přimíchávat do benzínu. Trumpův úřad se tak chce na etanol zaměřit a zvážit zrušení etanolových požadavků.

7) Yucca Mountain začne konečně přijímat jaderný odpad

Jaderná energetika musí v současné době překonávat „silný vládní protivítr“. Úložné zařízení Yucca Mountain postavené za účelem uložení použitých jaderných palivových souborů je ve své podstatě připraveno na zahájení provozu, avšak Obamova administrativa společně se senátorem Harrym Reidem zablokovali zahájení provozu tohoto zařízení. Některé státy přitom již zakázaly výstavbu nových jaderných zařízení do doby, než bude k dispozici úložiště pro použité palivové soubory. Od Trumpa se tak očekává, že urychlí otevření úložiště Yucca Mountain, čímž ulehčí jednotlivým státům a lokálním komunitám od břemene v podobě dočasného skladování použitých palivových souborů.

8) Podpora nové generace jaderných technologií

Jaderná energetika čelí mnoha problémům, mezi nimiž je i jaderný odpad. Změny na energetickém trhu a přílišné vládní regulace zhoršily konkurenceschopnost klasických jaderných elektráren vůči dalším zdrojům elektřiny. Naděje na zlepšení jsou v poslední době ukládány do projektů malých modulárních reaktorů nové generace, které v sobě implementují nejnovější technologie. Například mnozí vědci, ekonomové a ekologové vidí obrovský potenciál v reaktorech na bázi roztavených solí, které by byly poháněny thoriem. Jakákoliv nová jaderná technologie ale musí projít státní licenčním řízením. Dosud byla vláda zahlcena složitými licenčními procesy pro nové reaktorové designy. Očekává se, že Trumpův úřad se bude snažit odstranit z těchto procesů zbytečné složitosti, což umožní rozvoj nových bezemisní zdrojů elektřiny.

9) Hydroenergetika zvrátí svůj dlouhodobý úpadek

Obamův úřad dohlížel na likvidaci některých vodních elektráren, a to i přesto, že hydroenergetika poskytuje cenově dostupnou čistou bezemisní elektřinu. Zpráva amerického ministerstva energetiky uvádí, že ve Spojených státech je v blízké budoucnosti možnost zvýšení kapacit vodních elektráren až o 50 %, a to s minimálním dopadem na životní prostředí. Prezident Trump se tak chce zaměřit na zvrácení federální energetické politiky, která brání rozvoji hydroenergetiky. Hydroenergetiku tak možná ve Spojených státech čeká velký comeback.

10) Zvýšení exportu zemního plynu

Ve světě v současné době existuje vysoká poptávka po zemním plynu s cílem omezit znečištění ovzduší cenově dostupným způsobem. Především Asie v současné době trpí extrémně znečištěným ovzduším, které ještě více zhoršuje čínské uhlí. Evropa je zase závislá na plynu importovaném z Ruska, kvůli čemuž je zranitelná vůči agresivní ruské politice. Obama za svého úřadování zrušil výstavbu exportních terminálů pro zemní plyn, které by americkým energetickým společnostem umožnily dopravit zemní plyn do zemí, které jej potřebují. Trump má v plánu tuto politiku zrušit, neboť podle něj vývoz zemního plynu ve větším měřítku přinese environmentální a strategickou úlevu mnoha zemím, zatímco Americe poskytne ekonomické a strategické politické výhody.

Jaký bude dopad těchto očekávaných změn ve federální energetické politice? Odpovědí je více dostupná energie a environmentální politika, která řeší skutečné problémy a neslouží pouze jako ochrana pro politicky oblíbené energetické zdroje.

Zdroj: Forbes

O autorovi

admin

O elektromobilech jako o možné konkurenci autům se spalovacími motory mluvili mnozí již na začátku minulého století. Rozšíření benzínových aut však jejích vývoj utnulo, nyní se mnozí výrobci vracejí k elektromobilům zpět. Zdroj: 123rf.com
Předcházející článek

jaderná energie - Atommaš - parogenerátory - Ve světě (sch jad) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..