Vyhlídky reaktorů AP1000 v Číně nejsou tak růžové, jak to vypadalo zpočátku: ekonomické parametry prvních čtyř bloků nevzbuzují příliš mnoho optimismu.

jaderná energie - Těžké časy AP-1000 v Číně - Nové bloky ve světě (2013 01 09 11 59 50) 1
Řez blokem typu AP-1000. (Zdroj: archiv)

Zdržení a překročení rozpočtu 

V současnosti probíhá v Číně výstavba čtyř bloků s reaktory AP1000, po dvou v elektrárnách San-men a Chaj-jang (pinyin: Sanmen a Haiyang). Podle původních plánů na roky 2017-2018 by měla být zahájena výstavba až deseti dalších bloků stejného typu. Definitivní rozhodnutí však stále nebylo vydáno a ústřední vláda v Pekingu s dosavadními výsledky příliš spokojena není. Letos by mělo být zahájeno energetické spouštění 1. blok JE Sanmen, který se tak stane prvním reaktorem AP1000 nejen v Číně, ale také na světě. Je to ale o celé čtyři roky později ve srovnání s původním harmonogramem a v případě dalšího bloku, Hayang-1, jde o zhruba tříleté zpoždění. 

Významně byly rovněž překročeny původně plánované výdaje. V době zahájení výstavby byla cena jednoho kilowattu instalovaného výkonu odhadována v rozmezí 2350 až 2650 dolarů. Zatím není známo, kam se skutečné náklady vyšplhají, ale jsou k dispozici různé odhady. Konzervativní odhady hovoří o 2900-3100 dolarech za kilowatt, ty pesimističtější pak o 3500 dolarů za kilowatt. 

Platit budou Číňané 

Zástupci společnosti Toshiba veřejně mluví o finančních potížích, souvisejících se stavbou reaktorů AP1000, zároveň však uvádějí, že zodpovědnost za čínské problémy s těmito reaktory není na jejich straně. Platit za ně bude čínský jaderný průmysl, na jehož bedrech leží všechny neplánované výdaje při stavbě San-men a Chaj-jang. Účty jsou posílány čínským korporacím CNNC a SPI, částečně je hradí státní pojišťovny a čínský jaderný sektor. Pojistné kromě jiného pokrývá také výdaje, které vznikají z důvodu chyb či nedostatků v návrhu samotné technologie.

Zmíněný nárůst investičních nákladů se pochopitelně promítne i do ceny vyrobené elektřiny. V létě roku 2013 čínská Komise pro národní rozvoj a reformy (NDRC) stanovila pro všechny nové jaderné bloky horní hranici ceny za kilowatthodinu elektřiny na 0,43 jüanu. V případě prvních bloků určitého typu je možné dosáhnout výjimky, ale otázkou je, jak vysoko bude reálné posunout tarify. V roce 2013 společnost SNPTC, která má v Číně na starosti adaptaci technologie AP1000, uváděla, že v případě 1. a 2. bloku JE San-men bude stačit zvýšit cenu na 0,49 jüanů za kWh a v případě 1. a 2. bloku JE Chaj-jang na 0,45 jüanů. Současné odhady SNPTC jsou méně příznivé: 0,50-0,55 jüanů za kWh. Avšak, aby bylo možné dosahovat podobných zisků jako přinášejí bloky typu CPR-1000, bylo by nutné zvýšit cenu elektřiny na 0,65 jüanů za kWh, což se ale ústřední vládě nejspíš zamlouvat nebude. 

Neveselá budoucnost

Zástupci čínského jaderného průmyslu, kteří situaci v minulosti komentovali, se shodují na tom, že na vině je především Westinghouse. Zmiňují četné změny v projektové dokumentaci oproti původnímu projektu a problémy s dodavateli a materiály. Například dozorné orgány v Číně a Spojených státech nyní přezkoumávají změnu materiálu stínění neutronů, která byla provedena na základě výsledků horké zkoušky 1. bloku JE San-men. Řada výroků byla ještě tvrdší.

Analytici očekávají, že v letošním roce dojde v Číně k vyostření konkurenčního boje mezi technologiemi HPR-1000 a AP1000. Podle původních plánů měla být letos zahájena stavba šesti nových bloků typu AP1000, avšak je pravděpodobné, že čínské společnosti CNNC a CGN, které vyvíjí a staví bloky typu HPR-1000, se pokusí využít potíží, které provázejí stavbu AP1000, a prosadit změnu technologie alespoň pro některé z těchto plánovaných bloků.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

1 Comment

    Úvahy z tohoto článku se dnes potvrdily. Na čínské ekonomické konferenci k dalším plánům rozvoje Číny došlo k tvrdému ataku ve prospěch „masové“ výstavby domácích reaktorů Hualong One. Zřejmě opravdu na úkor zahraničních EPR -1700 a AP -1000, jejichž problémy den za dnem bobtnají. Viz. Olkiluoto-3, Flamanville-3 a Taishan -1,2. S takovým postupem lze souhlasit.

    http://www.chinadaily.com.cn/business/2017-03/07/content_28455285.htm

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..