Do Týna nad Vltavou dodala loni Jaderná elektrárna Temelín 170,1 tisíc GJ (gigajoule) tepla. Je to o skoro 7 tisíc GJ více, než v roce 2015. Důvodem bylo především chladnější počasí. Dosud nejvíce tepla pro vytápění osmitisícového Týna zajistil ČEZ z jihočeské elektrárny v roce 2001. Tehdy to bylo 202,1 tisíc GJ/rok.

jaderná energie - Teplo z Temelína zlepšuje ovzduší v Týně nad Vltavou - V Česku (28 1024) 1
V pravé části snímku JE Temelín je vidět teplovod, který vyvádí teplo do Týna nad Vltavou. (Zdroj: archiv)

Temelín zásobuje teplem nedaleký Týn nad Vltavou už 19 rokem. Přechodem na temelínské teplo bylo v Týně zrušeno 22 středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny. Na teplo z elektrárny Temelín je napojeno 470 rodinných domků, 2 100 bytů a několik průmyslových podniků. Díky teplu z Temelína se ročně nemusí v Týně spálit přibližně 17 tisíc tun hnědého uhlí a do ovzduší se tak nevypustí 15 tisíc tun CO2.

„Dodáváme tolik tepla, kolik Týn potřebuje. Odběr se odvíjí od venkovních teplot. Loni byla průměrná teplota v Týně 5,8 °C, což je o jeden stupeň méně než o rok dříve,“ poznamenal temelínský mluvčí Marek Sviták.

O co dodá Temelín víc tepla, o to méně vyrobí elektřiny. K ohřevu vody totiž používá nepatrnou část páry, která roztáčí turbínu. „Řádově jsou to jednotky MWh (megawatthodin). Nejde tedy o odpadní teplo páry, které stoupá z chladicích věží. Teplota této páry je přibližně 30 °C, přičemž vodu do Týna ohříváme přibližně na 125 °C,“ vysvětlil temelínský ředitel Bohdan Zronek.

Průměrná délka topného období je v ČR 230 až 240 dní. Podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu (č. 194/2007 Sb.) potrvá topné období do 31. května. Skutečná délka topné sezóny se ale může podle venkovních teplot u jednotlivých tepláren lišit. Pokud dva dny po sobě klesne průměrná denní teplota, měřená čtyřikrát v intervalu od 7 do 21 hodin, pod 13 °C, zvyšují teplárny svůj výkon i mimo hlavní topnou sezóny.

Zdroj: CEZ.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..