Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) dokončila pětidenní robotický průzkum primární kontejnmentové nádoby poškozeného prvního bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Výsledky průzkumu pomohou společnosti Tepco určit, kde se v nádobě nacházejí trosky paliva.

jaderná energie - Tepco dokončilo průzkum kontejnmentu prvního bloku JE Fukušima Dajiči - Ve světě (PMORPH robot 460 IRID 1) 1
Robot PMORPH (zdroj: WNN)

Dne 18. března umístila společnost Tepco do suterénu primární kontejnmentové nádoby prvního bloku – do okolí podstavce, na kterém stojí tlaková nádoba reaktoru – robota s názvem PMORPH vyvinutého za spolupráce firmy Hitachi-GE Nuclear Energy a institutu International Research Institute for Nuclear Decommissioning.

Robot učinil několik cest do primární kontejnmentové nádoby v průběhu pěti dnů, přičemž svoji misi dokončil dne 22. března. Vybaven dozimetrem a voděodolnou kamerou změřil radiaci a pořídil snímky na deseti měřících bodech.

Na tiskové konferenci týkající se výsledku průzkumu dne 27. března společnost Tepco uvedla, že ložiska byla nalezena na dně primární kontejnmentové nádoby a v potrubí. Dále dodala, že tyto ložiska budou analyzována zkoumáním snímků získaných robotem a odběrem vzorků.

Firma poznamenala, že úroveň radiace změřená robotem se snížila při ponoření do vody ve spodní části nádoby a znovu se zvýšila při přiblížení k podlaze.

Společnost Tepco uvedla, že došlo jen k nepatrným změnám v úrovních záření nad roštem – v porovnání s předchozím průzkumem učiněným v dubnu 2015 – a nebylo nalezeno žádné významné poškození na existujících strukturách v rámci primární kontejnmentové nádoby. Poslední měření provedená nad roštem se pohybovala mezi 3,6 a 12,0 Sieverty za hodinu. Úrovně záření získané v různých hloubkách vody v nižších částech primární kontejnmentové nádoby se pohybovaly mezi 1,5 a 11,0 Sievery za hodinu.

 „Zjištění, zda existují trosky paliva na měřících bodech, nebo jak daleko jsou rozšířeny po sklepení primární kontejnmentové nádoby, zabere více času,“ uvedla společnost Tepco. Firma bude pokračovat ve zkoumání výsledků a oznámí nálezy okamžitě, jak budou k dispozici.

Jedním z problémů při získávání dat ze dna primární kontejnmentové nádoby prvního bloku jsou plovoucí ložiska ve stojaté vodě, která zatemňuje fotografie, uvedla společnost Tepco. Z tohoto důvodu bude dalším krokem v průzkumu prvního bloku extrakce vzorku vody, který pomůže inženýrům určit přesnou povahu plovoucích ložisek a navrhnout strategii pro získání jasných fotografií.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..