V jaderné elektrárně Temelín začalo včera dvoudenní cvičení, při němž energetici prověřují reakce na havárii. Dnes nacvičovali, jak dostat většinu z necelé tisícovky pracovníků v areálu do krytů. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

jaderná energie - Temelín při cvičení zkusil, jak dostat do krytů 833 zaměstnanců - V Česku (S13 3687 1024) 1
Fotografie z podobného cvičení, kdy byl simulován výpadek všech způsobů napájení bloků, které proběhlo na JE Dukovany v roce 2013. (Zdroj: archiv)

Letošní první cvičení bude pokračovat 29. března. Temelín letos čeká 12 cvičení včetně jednoho tajného a dalšího na ochranu proti teroristickému útoku. ČEZ počet cvičení v Temelíně zdvojnásobil po havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011.

Dvoudenní akci dnes zahájila fiktivní těžká závada v jaderné části druhého bloku. S výjimkou těch, kteří jsou nezbytní pro reálný provoz, se zapojila celá elektrárna, 900 lidí. Cvičení se účastní i lidé ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Okolních obyvatel se cvičení netýká, kromě toho, že v 7:45 mohli zaznamenat zvuk varovných sirén,“ řekl Sviták.

Podle scénáře cvičení nastane vážná porucha důležitého zařízení v jaderné části elektrárny. Fiktivně se vyřadí všech 13 způsobů elektrického napájení bezpečnostních systémů a selžou všechny systémy, jež chladí reaktor. Po několika hodinách fiktivně unikne radioaktivita z ochranné budovy kolem reaktoru. „Scénář jsme záměrně volili tak, abychom si mohli procvičit i ukrytí všech pracovníků v areálu. Šlo o 833 osob. Výjimku měli operátoři, lidé ve zdravotním středisku a kuchyni,“ řekl Sviták.

Temelín má čtyři kryty pro 1775 lidí, dva z nich v areálu. Největší je pod budovou dílen, vejde se do něj až 900 lidí. Nejmenší, pro 40 lidí, je havarijní řídící středisko pod hlavní administrativní budovou.

Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 terawatthodin elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..