Švýcarský regulační úřad Swiss Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) vyzval k systematickému řízení stárnutí kontejnerů pro skladování použitých jaderných palivových souborů v dočasných skladištích jaderného paliva. Požadavek následuje dokončení studie zabývající se stárnutím kontejnerů v takovýchto zařízeních.

jaderná energie - Švýcarský regulátor zaměřil svoji pozornost na stárnoucí skladovací kontejnery - Ve světě (Waste containers at Zwilag 460 ENSI) 1
Kontejnery s odpadem v dočasném skladišti Zwilag v lokalitě Würenlingen (zdroj: World Nuclear News)

Před uložením do hlubinných geologických úložišť je použité jaderné palivo ve Švýcarsku uskladněno v dočasných skladištích použitých palivových souborů. Kontejnery pro dočasné skladování použitých palivových souborů byly původně navrženy na 40 let provozu, avšak neočekává se, že by se hlubinné geologické úložiště podařilo ve Švýcarsku realizovat dříve než v roce 2050. Část použitého jaderného paliva tak bude muset být v dočasných skladištích uchována na delší dobu než původně plánovaných 40 let.

Švýcarský jaderný regulační úřad ENSI dne 15. března oznámil dokončení studie započaté v roce 2015, jejíž hlavním cílem bylo zajištění bezpečnosti při dlouhodobém skladování použitých palivových souborů v dočasných úložištích.

Studie se především zaměřila na to, zda bude mít stárnutí kontejnerů nějaký s bezpečností související efekt na funkcionalitu komponent, ze kterých se kontejnery skládají. Studie se také zaměřila na to, zdali po prodloužené skladovací době bude transport těchto kontejnerů do trvalého úložiště vytvářet bezpečnostní problémy.

Úřad ENSI oznámil, že studie došla k závěru, že komplexní a systematické řízení stárnutí kontejnerů v dočasných úložištích bude nezbytné. V rámci publikovaného dokumentu úřad vydal seznam opatření, která mají zajistit bezpečné dlouhodobé uskladnění použitých palivových souborů v současných kontejnerech. Opatření zahrnují vypracování kompletní dokumentace k chování paliva uvnitř kontejnerů při mechanickém zatížení, vlivu teploty na stínění kontejneru, vypracování dokumentace ke komponentám kontejneru a ke kapacitám úložiště.

Regulační úřad ENSI plánuje vlastníkům transportních a úložných kontejnerů pro použité jaderné palivové soubory a vysoce radioaktivní odpad představit nové požadavky, jejichž plán na implementaci by následně museli předložit ke schválení k regulačnímu úřadu. Tento plán musí být vypracován zvlášť pro každý typ kontejneru, který se v dočasném skladišti nachází. Plán navíc musí být každých 10 let přezkoumán a případně upraven.

Regulační úřad ENSI zastává názor, že další rozvoj pravidel pro skladovací kontejnery bude nezbytný. Ze začátku úřad vypracuje seznam doporučení, která pomohou s vypracováním požadovaných dokumentů ohledně stárnutí kontejnerů, zároveň úřad z počátku umožní krátkodobé revize těchto dat. Tyto kroky by podle úřadu měly usnadnit zavedení nového systému řízeného stárnutí skladovacích a přepravních kontejnerů.

Po prvotní fázi úřad ENSI poskytne detailnější požadavky pro řízené stárnutí kontejnerů.

V listopadu roku 2011 bylo ve Švýcarsku předběžně vybráno šest lokalit, ve kterých by v budoucnu mohla vyrůst dvě úložiště – jedno pro nízko a středně radioaktivní odpad, druhé pro vysoce radioaktivní odpad a použité palivové soubory. Pro další přezkumy se nyní uvažují tři lokality –  Zürich Nordost, Jura Ost a Nördlich Lägern

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..