Čína a Saúdská Arábie podepsaly dohodu o spolupráci při vypracování společné studie proveditelnosti na výstavbu vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů (HTGR – high temperature gas-cooled reactor) v Saúdské Arábii.

jaderná energie - Studie proveditelnosti pro saúdský projekt reaktoru HTGR - Ve světě (CNEC KACARE March 2017 460 CNEC) 1
Podpis dohody týkající se reaktorů HTGR (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda byla podepsána dne 16. března v Pekingu prezidentem společnosti China Nuclear Energy Engineering Group (CNEC) Ťünem Kunem (pinyin: Jun Gu) a prezidentem společnosti King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KA-CARE) Hashimem bin Abdullahem Yamanim. Podpisu dohody se zúčastnili také čínský prezident Si Ťin-pching (pinyin: Xi Jinping) a král Saúdské Arábie Salman.

V prohlášení společnost CNEC uvedla, že v rámci podepsané dohody obě společnosti zváží rozvoj systémových řešení pro investice do reaktorů typu HTGR. Obě společnosti zároveň prošetří možnosti spolupráce na rozvoji průmyslového dodavatelského řetězce pro reaktory HTGR v Saúdské Arábii. Studie proveditelnosti, uvedla firma, podpoří vládní rozhodnutí spojené s nasazováním technologie reaktorů HTGR.

Nejnovější dohoda navazuje na memorandum o porozumění, které se týká výstavby reaktorů typu HTGR, podepsané v lednu letošního roku mezi Čínou a Saúdskou Arábií.

Společnost CNEC uvedla, že od podepsání memoranda obě země hledaly vhodnou lokalitu pro projekt, pracovaly na vytvoření vhodného regulačního systému, cvičily potřebný personál a ladily další aspekty projektu.

Přestože jaderný program Saúdské Arábie je stále ještě velmi mladý, království má v plánu v následujících dvaceti letech postavit 16 jaderných bloků. Královský výnos z roku 2010 identifikoval jadernou energetiku jako zásadní k pokrytí rostoucí poptávky po elektrické energii a odsolené vodě – současně se snížením závislosti země na uhlovodíkových zdrojích.

V září roku 2015 podepsal jihokorejský institut Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI) se společností  KA-CARE kontrakt na podporu spolupráce při vývoji malého modulárního pokročilého reaktoru SMART (System-integrated Modular Advanced Reactor). Jedná se tlakovodní reaktor s tepelným výkonem 330 MWt a elektrickým výkonem 100 MWe s integrovanými parogenerátory a pokročilými bezpečnostními prvky.

Čína v současné době již staví demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor HTR-PM v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) nedaleko města Wej-chaj (pinyin: Weihai) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Elektrárna se bude zpočátku sestávat z jednoho dvojbloku se dvěma reaktory HTR-PM pohánějícími jedinou parní turbínu o výkonu 210 MWe. Výstavba elektrárny začala v roce 2012, zahájit provoz by měla ještě v letošním roce.

Na začátku roku 2015 prošel předběžnými studiemi proveditelnosti také projekt jaderné elektrárny se dvěma bloky s reaktory typu HTR o výkonu 600 MWe. Elektrárna se má nacházet nedaleko města Žuej-ťin (pinyin: Ruijin) v čínské provincii Ťiang-si (pinyin: Jiangxi). Design reaktoru plánovaného tuto lokalitu je založen na konstrukci menších reaktorů HTR-PM stavěných v JE Š‘-tao-wan. Výstavba elektrárny má podle současných plánů začít v příštím roce, přičemž poprvé by měla být k síti připojena v roce 2021.

Společnost CNEC aktivně propaguje technologii vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů i v zahraničí. V současné době má ve spojení s reaktory HTR podepsaný smlouvy a memoranda s několika zeměmi včetně Spojených arabských emirátů a Jihoafrické republiky. V srpnu loňského roku společnost CNEC podepsala dohodu s indonéskou organizací National Atomic Energy Agency (Batan) o společném vývoji reaktoru HTGR určeného pro nasazení v Indonésii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Vysokoteplotní reaktory jsou považovány za perspektivní zejména vzhledem k využití paliva . Jejich význam bude zesílen navázující aplikací zařízení na výrobu vodíku. Rovněž jejich využití v kosmických technologiích i v mini provedeních pro vojenské účely / plavidla, kryty a centrální stanoviště a d. /.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..