Společnosti China General Nuclear (CGN) a Ultra Electronics z Velké Británie se dohodly, že posílí svoji spolupráci ve vývoji systémů a senzorů kontroly a řízení (instrumentation and control – I&C) s vysokou integritou pro jaderné elektrárny na celém světě.

jaderná energie - Společnosti CGN a Ultra vyvinou novou generaci systémů I&C - Ve světě (Ultra Electronics CGN MOU 460 Ultra) 1
Podpis memoranda (zdroj: World Nuclear News)

Společnosti podepsaly dne 28. února memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) během přehlídky Civil Nuclear Showcase pořádané britským ministerstvem pro mezinárodní obchod v Londýně. Slavnostního podpisu se zúčastnili zástupci britské vlády a vrcholového managementu obou firem.

Společnost Ultra dne 3. března uvedla, že memorandum se vztahuje na spolupráci na nové generaci systémů I&C, včetně ochrany reaktoru a jeho řízení. Dohoda, uvedla společnost, bude také zkoumat možnou spolupráci v oblastech jako je technická podpora; lokalizovaná výroba a testování; podpora napříč životním cyklem; bezpečnostní systémy a senzory; a monitorování stavu elektrárny po dobu její životnosti.

Senior viceprezident společnosti CGN Čeng Tung-šan (pinyin: Zheng Dongshan) prohlásil: „Společnost CGN začala spolupracovat s firmou Ultra Electronics. Spolupracovali jsme například na projektu jaderné elektrárny Lin-kao II (pinyin: Lingao) a dalších jaderných projektech společnosti CGN v Číně.“ Následně pak dodal: „Jsem opravdu rád, že jsme dnes podepsali memorandum o porozumění s firmou Ultra, a tím prohloubili a rozšířili naše stávající oblasti spolupráce, a to jak na britském, tak na čínském trhu.“

Generální ředitel Rakesh Sharma společnosti Ultra řekl: „Prostřednictvím našeho pokračujícího strategického partnerství s podnikem CGN pomáháme jak čínskému, tak britskému jadernému trhu.“

Firma Ultra uvádí, že je „strategickým dodavatelem kvalifikovaných jaderných systémů kontroly a řízení klíčovým výrobcům elektráren a jejich provozovatelům po celém světě“. Tyto systémy se používají pro provoz, monitorování a kontrolu reaktorů. Firma dodala vybavení I&C pro více než 200 reaktorů v 16 zemích.

Loni v červenci společnost CGN oznámila, že systém FirmSys digital I&C vyvinutý jeho pekingskou dceřinou společností CTEC System Engineering Co Ltd prošel nezávislým přezkumem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Tým agentury MAAE došel k závěru, že systém FirmSys splňuje bezpečnostní požadavky norem této agentury.

Společnost CGN popisuje systém FirmSys jako „nervové centrum“ jaderné elektrárny, které je schopno kontrolovat více než 260 systémů v elektrárně běžících téměř na 10 000 kusech zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..