Společnost Korea Electric Power Corp (Kepco) odmítla spekulace, že zvažuje odkoupení kontrolního podílu ve společnosti Westinghouse sídlící v USA, která v současné době patří japonské firmě Toshiba. Zároveň však potvrdila zájem o připojení se ke konsorciu NuGen, které plánuje postavit jadernou elektrárnu Moorside ve Spojeném království za použití technologie společnosti Westinghouse.

jaderná energie - Společnost Kepco se zajímá o podíl v podniku NuGen - Ve světě (2016 03 30 NIDS) 1
JE Barakah, kterou společnost Kepco staví ve Spojených arabských emirátech (zdroj: MAAE)

President společnosti Kepco Cho Hwan-eik dne 22. března uvedl: „Nemáme v plánu získat podíl firmy Toshiba [ve společnosti Westinghouse], … nemá to pro nás smysl.“ Nicméně, Cho uvedl, že společnost Kepco by měla zájem převzít 60% podíl firmy Toshiba v podniku NuGen, jakmile budou objasněny podmínky prodeje. „Zatím nebyla určena základní struktura prodeje, nicméně probíhají intenzivní jednání mezi Spojeným královstvím a Japonskem. Budeme první, kteří skočí do závodu, jakmile bude rozhodnuto o podmínkách prodeje,“ dodal. Firma Toshiba, která čelí vážným finančním problémům, jenž do značné míry pramení z masivního překročení nákladů vynaložených společností Westinghouse na dvě americké jaderné elektrárny, jasně projevila svůj zájem opustit podnik NuGen.

Společnost Kepco byla označena odborníky jako jediný potencionální nabyvatel společnosti Westinghouse, který by byl akceptovatelný z hlediska národní bezpečnosti. Analytici uvádějí, že možní kandidáti z Číny a Ruska budou pravděpodobné blokování ze strany USA a Spojeného království, zatímco ostatní – jako jsou společnosti Mitsubishi Heavy Industries a Hitachi – již popřeli jakýkoliv zájem.

Společnost Kepco již jednala několik měsíců o investování do podniku NuGen, oznámil zpravodaj Financial Times, přičemž citoval lidi zapojené do procesu. Společnost Kepco usiluje o vstup do britského jaderného trhu jako součást své ambice stát se třetím největším vývozcem jaderných reaktorů na světě do roku 2030. V rámci konsorcia NuGen se bude snažit o nahrazení plánovaných reaktorů AP1000 společnosti Westinghouse svými vlastními.

V roce 2009 společnost Kepco vyhrála kontrakt v hodnotě 20 miliard dolarů na dodání čtyř reaktorů do Spojených arabských emirátů porážkou tradičních dodavatelů jako je francouzská firma Areva a společnost Westinghouse. Nicméně, od té doby byla společnost Kepco méně úspěšná, navzdory tomu, že prokázala svoji spolehlivost a efektivnost na projektu v arabských emirátech. Společnost Kepco se nyní kromě projektu ve Spojeném Království zajímá o možné nabídky v Jižní Africe a Saúdské Arábii, přičemž doufá, že do roku 2020 prodá dalších šest reaktorů.

Společnost Kepco již dříve uvedla, že bude zvažovat odkoupení společnosti Westinghouse – pokud firma Toshiba tuto možnost nabídne. S tím, že firma Westinghouse nyní čelí odpisu 6,3 miliardy dolarů a možná plánuje vyhlásit bankrot, společnost Kepco přehodnocuje svůj přístup. „Světový zájem o budování nových reaktorů klesá, hlavně v pokročilých zemích, a my nevíme, kolik dalších ztrát ve firmě Westinghouse vznikne,“ uvedl Suh Kyun-ryul, profesor atomového inženýrství působící na univerzitě Seoul National University.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..