Společnost Bechtel dne 13. března potvrdila, že končí s vývojem malých modulárních reaktorů, kterého se účastnila v rámci projektu společnosti Generation mPower, která je společným podnikem firem Bechtel a BWXT. Firma Bechtel oznámila, že již nebude pokračovat ve vývoji vlastního modulárního reaktoru, neboť nebyla schopna zajistit dostatečné financování ani společnost, která by poskytla jadernou lokalitu pro demonstrační blok.

jaderná energie - Společnost Bechtel končí s vývojem malých modulárních reaktorů - Ve světě (SF47758LOGO) 1
Logo společnosti Bechtel (zdroj: prnewswire.com)

Společnost Bechtel dne 3. března informovala firmu BWXT o tom, že nebyla schopna zajistit dostatečné financování na pokračování programu firmy Generation mPower a vyvolá tak ustanovení o vypořádání v dohodě oznámené v březnu minulého roku prostřednictvím kterého program vývoje ruší. Ve výsledku pak společnost BWXT zaplatí společnosti Bechtel 30 milionů dolarů na vyrovnáních – jak je ustanoveno v rámcové dohodě mezi společnostmi. Společnost BWXT během několika měsíců ukončí veškerý technologický rozvoj spojený s projektem reaktoru mPower a společnost Generation mPower LLC následně definitivně ukončí program reaktoru mPower.

Společnost BWXT vlastnila 90 % akcií projektu, přičemž zodpovědná byla za návrh primárního okruhu. Společnost Bechtel pak vlastnila zbývajících 10 % akcií a za úkol měla návrh strukturálních komponent kontejnmentové budovy, návrh všech budov souvisejících s reaktorem, některé interní systémy reaktoru a poskytování projektového řízení a expertízy.

Program vývoje reaktoru mPower byl formálně oznámen v červnu roku 2009, avšak projekt byl zahájen ještě před finanční krizí v roce 2008. Vývojový program se musel od počátku potýkat z mnoha problémy včetně finanční krize, snížení cen břidlicového plynu, problémů s řízením a následně taky s následky nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči na světový jaderný průmysl. Ani po investicích ve výši 400 milionů dolarů nebyl reaktor vyvinutý do té míry, aby přilákal další investory.

Podle posledních designových změn se jednalo o tlakovodní reaktor o výkonu 195 MWe s integrovanou konstrukcí – komponenty primárního okruhu měly být umístěny uvnitř vysoké tlakové nádoby reaktoru, což mělo snížit riziko nehody typu LOCA (loss of coolant accident). Aktivní zóna reaktoru se měla nacházet ve spodní části této nádoby, systém pohonu regulačních a havarijních tyčí se měl nacházet nad aktivní zónou. Nad pohonem regulačních tyčí pak byl umístěn parogenerátor a v nejvyšší sekci nádoby kompenzátor objemu. Původní marketingové a konstrukční snahy mířily na optimalizaci reaktoru pro dvojblokovou elektrárnu s výkonem 380 MWe.

V prohlášení od Juda Simmonse, ředitele pro komunikaci s veřejností, vyjádřila společnosti BWXT zklamání nad rozhodnutím společnosti Bechtel. Simmons zdůraznil, že společnost BWXT věřila ve vyvíjenou technologii malého modulárního reaktor a byla na svůj vývoj hrdá. „Všechny informace a všechnu práci k reaktoru mPower řádně archivujeme pro případ, že bychom se k němu chtěli někdy vrátit. Společnost BWXT bude v pozici, kdy bude vyhodnocovat jakékoliv příležitosti k obnovení programu.“ Při práci na vlastních produktech v souvislosti s reaktorem mPower ale společnost BWXT nemůže působit jako potenciální dodavatel žádné třetí straně. Sama společnost BWXT se však může stát součástí dodavatelského řetězce pro některé další společnosti, které vyvíjejí vlastní produkty.

V březnu roku 2016 britská vláda zahájila program v hodnotě 250 milionů liber k výběru preferované technologie malých modulárních reaktorů, které by mohly být v následujících patnácti letech stavěny po celé zemi. Společnost Generation mPower byla jednou z 33 skupin, které uspěly v prvním kole programu. Reaktorové designy společností Westinghouse, NuScale Power a mPower byly ještě předtím v roce 2014 britské vládě doporučeny britskými státními laboratořemi UK National Nuclear Laboratory pro další šetření.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..