Mezinárodní arbitrážní soud nařídil společnosti Mitsubishi Heavy Industries (MHI) zaplatit vlastníkům jaderné elektrárny San Onofre 125 milionů dolarů jako odškodné za vadné parogenerátory dodané na elektrárnu v letech 2009 a 2010. Mezinárodní obchodní komora odškodnění limitovala na hranici stanovenou ve smlouvě o dodání parogenerátorů.

jaderná energie - Soudní tribunál rozhodl o odškodnění za vadné parogenerátory JE San Onofre - Ve světě (MHI SG 460) 1
Jeden z parogenerátorů dodaný v roce 2009 (zdroj: World Nuclear News)

Čtyři náhradní parogenerátory dodané společností Mitsubishi pro druhý a třetí blok jaderné elektrárny San Onofre měly umožnit prodloužit provoz tlakovodních reaktorů elektrárny až do roku 2022. Po necelém roce v provozu ale inspekce odhalila nadměrné opotřebení těchto komponent. Na počátku roku 2012 tak byly oba reaktory odstaveny, přičemž v červnu následujícího roku majoritní vlastník elektrárny – společnost Southern California Edison (SCE)  – rozhodl o ukončení táhlého regulačního procesu, během kterého se snažil regulačnímu úřadu NRC dokázat, že provoz elektrárny na nižším výkonu bude bezpečný. Tímto krokem bylo zároveň rozhodnuto o finálním vyřazení elektrárny z provozu.

Společnost SCE a její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Edison Material Supply v říjnu roku 2013 v souladu s postupem řešení sporů uvedeným ve smlouvě k dodání parogenerátorů podaly požadavek na arbitráž vůči společnostem MHI a Mitsubishi Nuclear Energy Systems, což je americká jaderná divize firmy MHI. V roce 2014 se k arbitráži připojili také minoritní vlastníci elektrárny – firma San Diego Gas and Electric Company a město City of Riverside. Počáteční nárok ve výši necelých 4 miliard dolarů byl v roce 2015 navýšen na částku 7,6 miliardy dolarů.

Společnost Mitsubishi nezpochybňovala tvrzení žalobců, že náhradní parogenerátory nezaznamenaly ve třetím bloku jaderné elektrárny San Onofre po roce provozu nepřijatelné opotřebení, avšak tvrdila, že naplnila své záruční povinnosti vyplývající ze smlouvy a výše odškodnění by tak měla být limitována původními smluvními podmínkami.

Dne 13. března Mezinárodní arbitrážní soud oznámil odškodnění ve výši 152 milionů dolarů, které firma MHI musí vlastníkům jaderné elektrárny San Onofre vyplatit. Soud zároveň odmítl tvrzení o podvodech a hrubé nedbalosti společnosti Mitsubishi a nařídil žalobcům zaplatit 58 milionů dolarů na právních nákladech a poplatcích.

Rozhodnutí soudu zahrnuje rozdělení škod a nákladů v souladu s vlastnickými podíly, díky čemuž obdrží společnost SCE odškodnění v čisté výši 52 milionů dolarů, oznámila firma.

„Doufali jsme, že odškodnění bude více realisticky odrážet skutečný rozsah škod, které napáchaly vadné parogenerátory od společnosti Mitsubishi,“ uvedl prezident společnosti SCE Ron Nichols. „Bohužel arbitrážní soud došel k názoru, že je nutné dodržet limitní hodnoty odpovědnosti stanovené ve smlouvě k dodávce parogenerátorů, a tak nemůže být rozhodnuto o žádném dalším dodatečném odškodnění bez ohledu na způsobené škody.“

Rozhodnutí arbitrážního soudu bylo v poměru 2 ku 1, přičemž prezident společnosti SCE Nichols uvedl, že jeden ze tří rozhodců podal nesouhlasné stanovisko k závěru s tím, že majitelé jaderné elektrárny San Onofre by měly být odškodněni částkou přesahující jednu miliardu dolarů. Nichols dále dodal, že firma SCE nyní přezkoumá rozhodnutí soudu.

Společnost MHI dne 13. března oznámila, že na pokrytí odškodnění již rezervovala fondy, přičemž finanční dopad na ekonomické výsledky společnosti za rok 2016 budou minimální.

Jaderná elektrárna San Onofre v současné době prochází likvidačními fázemi. Hlavní demontážní práce mají být na elektrárně zahájeny v příštím roce, přičemž probíhat budou následujících deset let. Jako hlavní dodavatel likvidačních prací na jaderné elektrárně San Onofre byla v prosinci roku 2016 vybrána firma SONGS Decommissioning Solutions – což je společný podnik firem Aecom a EnergySolutions.

Jaderná elektrárna San Onofre je ze 78 % vlastněna firmou SCE, 20 % akcií drží společnost SDG&E a zbylá dvě procenta vlastní město Riverside.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..