Japonský okresní soud v lokalitě Maebaši – severně od Tokya – dne 17. března rozhodl, že vláda nese částečnou odpovědnost za fukušimskou jadernou nehodu, která se udála v roce 2011. Soud reagoval na oznámení podané 137 evakuovanými osobami nucených opustit jejich domovy. Soud uvedl, že nehoda byla způsobena selháním chlazení jaderného paliva – když následkem cunami voda pronikla do turbínové budovy skrz větrací otvory, kde poškodila pohotovostní rozvaděče. Problému by bylo možné předejít, pokud by stát a společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) podnikly jednoduché kroky jako je instalace větracích otvorů ve vyšší pozici, prohlásil soud. Soudci rovněž kritizovali společnost Tepco pro upřednostnění „ekonomické racionality“ nad bezpečností a dodali, že stát měl použít své regulační pravomoci, aby přiměl společnost Tepco k zavedení preventivních opatření.

jaderná energie - Soud shledal, že japonská vláda je zodpovědná za nehodu v JE Fukušima Dajiči - Ve světě (Fukushima 2081985b) 1
JE Fukušima Dajiči před nehodou (zdroj: The Telegraph)

Otázky během soudního řízení se soustředily na to, zda stát a společnost Tepco mohly předvídat cunami a zda výše náhrady společnosti Tepco je podle státních směrnic dostačující. Žalobci uvedli, že vláda a společnost Tepco mohly předvídat, že elektrárnu může zasáhnout vlna cunami vyšší než 10 metrů – na základě odhadů vlády z roku 2002, kdy bylo uvedeno, že zde existuje zhruba 20% pravděpodobnost výskytu zemětřesení 8. úrovně, jenž vyvolá cunami v průběhu příštích 30 let.

Uvedených 137 žalobců zahrnovalo 76 lidí, kteří byli k evakuaci vyzváni, a 61 lidí, kteří uprchli na základě vlastního uvážení. Společně požadovali částku 1,5 miliardy japonských jenů (12,47 milionu eur) jako náhradu za emocionální strádání. Vládě a společnosti Tepco bylo nařízeno kompenzovat evakuované osoby soudem nařízenou náhradou škod ve výši 38,55 milionů japonských jenů (320 tisíc eur) pro 62 lidí – včetně těch, kdo odešli dobrovolně. Přibližně 80 000 lidí bylo donuceno opustit své domovy v důsledku roztavení aktivních zón třech reaktorů, které v elektrárně během nehody selhaly.

Vrchní tajemník kabinetu a vrchní mluvčí vlády Yoshihide Suga později na tiskové konferenci sdělil: „Nad reakcí budeme uvažovat po pečlivém přezkoumání tohoto rozhodnutí.“ Asi 30 podobných žalob bylo podáno na nejméně 20 okresních soudech v celém Japonsku s počtem žalobců okolo 12 000 lidí ke konci února letošního roku, uvedla agentura Kyodo. Rozhodnutí fukušimského okresního soudu v případě zahrnujícím téměř 4 000 žalobců by mělo být vyneseno do konce letošního roku. Dle státních směrnic byla společnost Tepco povinna zaplatit 100 000 japonských jenů (831 eur) měsíčně každému, kdo se evakuoval v souladu s oficiálními příkazy, a zároveň nabídnout paušálních 80 000 japonských jenů (665 eur) pro dobrovolně evakuované osoby.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..