Pokud bude prosazen pozměňovací návrh u novely stavebního zákona, kterou se nyní zabývá Poslanecká sněmovna, příprava výstavby nového jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany by mohla být zkrácena o tři roky. Novinářům sdělil tuto informaci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po dnešním jednání s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem. Výstavba bloku by mohla začít v roce 2025. Štuller se domnívá, že skončit by mohla zhruba o deset let později. Jeden blok by měl stát řádově přes 100 miliard korun, doplnil Štuller.

jaderná energie - Sobotka: Novela může urychlit stavbu bloku v JE Dukovany o 3 roky - V Česku (04 dukovany) 1
Dukovanská elektrárna (zdroj: cez.cz)

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v JE Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Rozhodnutí o výstavbě je brzděno rozhodnutím o způsobu financování projektu. Premiér Sobotka dnes uvedl, že je důležité, aby pracovní skupina, kterou vede ministerstvo financí, přišla s variantami financování.

Dále Sobotka sdělil, že vláda trvá na svém stanovisku, že nebude dávat žádnému soukromému subjektu, jenž by měl o stavbu zájem, garance na výkupní ceny elektřiny. Podle názoru Štullera si lze projekt bez určitého zapojení státu jen těžko představit. Novinářům řekl: „Úloha státu nemusí být až tak zřetelná a přímočará, také to vyplývá z konzultací, které jsme měli s potenciálními dodavateli.“ Vysvětlil, že zájemci nepotřebují nutně garance, ale jistotu, že projekt je prioritní a stát zasáhne, pokud by to bylo třeba.

Novelou stavebního zákona se zabývají poslanci. Sobotka uvedl, že v této novele je možné prostřednictvím pozměňovacího návrhu zajistit, že se přípravy zkrátí. Prohlásil: „Pokud by se podařilo tento návrh prosadit, tak si myslím, že se podaří dosáhnout zkrácení zhruba o tři roky. Výstavba by mohla být zahájena kolem roku 2025, smlouva by měla být uzavřena kolem roku 2022.“ Premiér si přeje maximálně využít čas do voleb.

Dostavba dukovanské elektrárny je jednou z priorit, kterým se chce Sobotka věnovat během svého dočasného působení v čele ministerstva průmyslu a obchodu. Resort řídí v návaznosti na odvolání Jana Mládka (ČSSD), jenž čelil kritice za vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Premiér nebyl spokojen s Mládkovým řešením problematiky. Sobotka plánuje navrhnout prezidentovi nového ministra po sjezdu sociální demokracie, který začne v pátek.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..