Francouzská jaderná skupina Areva, která je kontrolována státem, v loňském roce snížila čistou ztrátu na 665 milionů eur (18 miliard korun) –  z částky 2,04 miliardy eur předloni. Firma uvedla tuto informaci dne 1. března ve své výsledkové zprávě. V roce 2014 měl podnik ztrátu v hodnotě 4,83 miliardy. Společnost Areva prochází po letech ztrát restrukturalizací a rekapitalizací. Jejím cílem je plně se soustředit na jaderné palivo a aktivity palivového cyklu – tedy na těžbu uranu, výrobu a zpětné využití jaderného paliva.

jaderná energie - Skupina Areva snížila v loňském roce ztrátu na 665 milionů eur - Ve světě (areva logo vector) 1
Logo francouzské skupiny Areva (zdroj: seeklogo.net)

Finanční ředitel Stéphane Lhopiteau sdělil novinářům: „Trh s uranem, jeho konverzí a obohacováním zůstává v útlumu.“ V minulém roce poklesly tržby firmě na 4,01 miliardy eur z předchozích 4,17 miliardy.

Za loňský rok odepsala společnost 121 milionů eur v souvislosti s výrobními nesrovnalostmi ve své slévárně Creusot Forges, v níž se vyrábějí těžké komponenty pro jadernou energetiku. Společnost dne 1. března prohlásila, že dosud neobdržela od zákazníků žádné stížnosti ohledně výrobních nedostatků v této slévárně.

Skupina již dříve prohlásila, že plánuje zvýšit ve dvou krocích kapitál o pět miliard eur – z čehož 4,5 miliardy investuje stát a půl miliardy japonské společnosti Mitsubishi Heavy Industries a JNFL. Agentura Reuters uvedla, že Lhopiteau dne 1. března řekl, že by se tak mělo stát v červnu. Plánovaný prodej divize výroby reaktorů Areva NP francouzské energetické společnosti EDF je naplánován na 4. čtvrtletí letošního roku.

Skupina Areva čelí poklesu zájmu o jadernou energetiku. Přinejmenším v Evropě se tento pokles projevuje od havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011. Francie je největším provozovatelem jaderných reaktorů v Evropě. Společnosti EDF a Areva stojí v čele snah země o export v konkurenci s ruskou korporací Rosatom a japonskou firmou Hitachi.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..