Oběžné kolo vyrobené pomocí 3D tisku pracuje v jednom z čerpadel na slovinské jaderné elektrárně Krško už od ledna letošního roku. Podle společnosti Siemens, která komponentu vyrobila, se jedná o první úspěšné komerční nasazení součásti vyrobené v 3D tiskárně na jaderné elektrárně.

jaderná energie - Siemens vytiskl pomocí 3D tisku součást pro JE Krško - Ve světě (3D printed impeller for Krsko 460 Siemens) 1
Zleva – původní oběžné kolo, 3D tištěný prototyp, výsledný 3D tištěný náhradní díl (zdroj: World Nuclear News)

Provozovatel elektrárny – společnost Nuklearna Elektrarna Krško (NEK) – potřebovala nahradit kovové oběžné kolo o průměru 108 milimetrů, které nepřetržitě pracovalo v jednom protipožárním čerpadle. Původní součást byla v provozu nepřetržitě od zprovoznění elektrárny v roce 1981. Původní výrobce součásti ale již není na trhu.

Zakázku tak dostala společnost Siemens, jejíž tým za pomoci reverzního inženýrství vytvořil digitální kopii součásti. Komponentu následně za pomocí 3D tisku vyrobila ve svém výrobním závodě nacházejícím se ve švédském městě Finspång.

3D tisk je jednou z možností jak vyrobit kovové či plastové součásti přímo z konstrukčních dat. Ke spojení jednotlivých vrstev vysokopevnostního materiálu součásti při 3D tisku byl využit laser. Takováto technika umožňuje relativně rychlou výrobu i náročnějších součásti přímo z trojrozměrných konstrukčních dat, která mohou být získána také 3D skenováním již existující součásti. Kovové součásti mohou být vytištěny ve vysokém rozlišení z široké palety kovových materiálů včetně titanu, nerezové oceli nebo mosazi.

Společnost Siemens uvedla, že rozsáhlé testování součásti vyrobené za pomocí 3D tisku bylo provedeno ve spolupráci s provozovatelem elektrárny k ujištění, že komponenta splňuje nejpřísnější kvalitativní a bezpečnostní předpisy platné na jaderné elektrárně Krško. Dodatečné testování nezávislým ústavem, které zahrnovalo mimo jiné i CT skeny, potvrdilo, že vlastnosti vytisknuté součásti jsou dokonce lepší, než vlastnosti originálního oběžného kola, uvedla firma Siemens.

Nové oběžné kolo vyrobené za pomoci 3D tisku je v provozu úspěšně již od ledna letošního roku, uvedla dne 9. března společnost Siemens.

„Technologie 3D tisku se dobře hodí mimo jiné právě na zastaralé součásti, jejichž původní výrobce již není k dispozici a u nichž je téměř nemožné získat výrobní dokumentaci,“ uvedla firma. „Tato technologie tak umožňuje pokračující provoz stárnoucích složitých zařízení, jako jsou jaderné elektrárny. Díky použití moderního 3D tisku bude možné dále prodlužovat bezpečný provoz těchto zařízení,“ dodala firma.

Společnost Siemens plánuje i nadále pokračovat ve výzkumu a vývoji možností 3D tisku komponent s jadernou elektrárnou Krško. Firma uvedla: „Těšíme se na další zlepšování návrhu a výroby komponent, které jsou náročné na výrobu za využití konvenčních výrobních technik. Takovými součástmi jsou například lehké struktury s vylepšenými chladícími charakteristikami.“

Tim Holt, generální ředitel společnosti Siemens Power Generation Services, uvedl: „I nadále pokračujeme s prosazováním našich investic do vylepšování špičkové technologie aditivní výroby a 3D tisku. Úspěch na jaderné elektrárně Krško je dalším příkladem jak digitální transformace a naše datové řídící schopnosti ovlivňují energetický průmysl v oblastech, které jsou skutečně důležité.“

Technologie 3D tisku již našla možnosti využití i v dalších částech jaderného průmyslu. Například britská společnost Sellafield Ltd v květnu roku 2014 oznámila, že spolupracuje s firmami 3T RPD a Central Scanning na výrobě plastových a kovových komponent, které by mohly pomoci s likvidací jedné z nejstarších jaderných lokalit na světě. Společnost tak například využila technologii 3D skenování 3D blue-LED na návrh víka pro čtyřicetitunový kontejner pro převoz pevného jaderného odpadu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..