Společnost AEM-Technology začala se sestavováním tlakové nádoby reaktoru MBIR – což je rychlý sodíkem chlazený víceúčelový reaktor, který se staví ve výzkumném institutu Research Institute of Atomic Reactors (NIIAR) ve městě Dmitrovgrad, jenž se nachází v ruském regionu Uljanovsk. Společnost AEM-Technology je součástí jaderné strojírenské firmy Atomenergomaš, která je sama dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom.

jaderná energie - Rusko začalo se sestavováním tlakové nádoby rychlého reaktoru MBIR - Nové bloky ve světě (MBIR vessel upper part AEM Technology 460) 1
Horní část tlakové nádoby reaktoru MBIR (zdroj: World Nuclear News)

Rychlý sodíkem chlazený reaktor MBIR bude dosahovat tepelného výkonu až 150 MWt, přičemž jehož projektová životnost má dosáhnout padesáti let. Jedná se o více-smyčkový výzkumný reaktor schopný testovat olověná, olovo-bizmutová i plynná chladiva. Jako palivo budou v reaktoru sloužit palivové soubory typu MOX (jaderné palivo se smíšenými oxidy uranu a plutonia). Institut NIIAR plánuje v lokalitě zřídit všechna potřebná zařízení na uzavření jaderného palivového cyklu. Při recyklaci paliva chce institut využívat pyrochemické metody, které zatím vyzkoušel pouze v demonstračním měřítku.

Společnost AEM Technology dne 27. března uvedla, že začaly práce na svařování horní části tlakové nádoby reaktoru MBIR. Práce probíhají v závodě na výrobu těžkých strojírenských komponent společnosti Atommaš, která je další z dceřiných firem korporace Rosatom.

Dokončená reaktorová nádoba rychlého reaktoru MBIR bude vážit 83 tun, její délka bude přesahovat 12 metrů a její průměr bude dosahovat čtyř metrů, uvedla firma AEM Technology ve svém prohlášení. Celkově má společnost AEM-Technology vyrobit 14 kusů zařízení a podpůrného vybavení pro reaktor MBIR o celkové hmotnosti přesahující 360 tun, dodala firma.

„Reaktor MBIR bude demonstrovat technické schopnosti naší společnosti,“ prohlásil Vitaluj Šišov, vedoucí produkce továrny společnosti AEM Technology, ve Volgodonsku – v prohlášení firmy. „Reaktor MBIR je nový zásadní projekt, který pro nás představuje velké množství práce a technologických výzev, a to jak z hlediska kvality vyprodukovaného zařízení, tak i z hlediska organizace našich výrobních operací,“ podotkl.

Již v minulosti firma AEM Technology prohlásila, že výstavba rychlého výzkumného sodíkem chlazeného reaktoru MBIR by měla být dokončena v roce 2020.

Tendr na návrh, výrobu a dodání komponent pro navrhovaný reaktor MBIR vypsala korporace Rosatom v prosinci roku 2013. Společnost AEM Technology získala v tomto tendru kontrakt na výrobu tlakové nádoby reaktoru, jejího víka a vnitřního zařízení reaktoru. Reaktorová nádoba bude umístěna do kontejnmentu, který by měl zabránit škodám v případě úniku sodíku.

Projekt reaktoru MBIR je otevřen mezinárodní spolupráci. Projekt tak spolupracuje s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) na programu International Project on Innovative Nuclear Reactors and Fuel Cycles (INPRO).

Reaktor MBIR má nahradit dosluhující experimentální rychlý reaktor BOR-60, který je v institutu NIIAR provozován od roku 1969.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..