Rusko a Tádžikistán podepsali dne 27. února dohodu o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie. Stalo se tak během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v této středoasijské zemi. Tádžikistán je bohatý na minerály a má několik uranových ložisek. Většinu své elektrické energie však získává prostřednictvím vodních elektráren, malá část elektřiny pochází ze zemního plynu.

Dohodu podepsali: Farhod Rakhimov, prezident Akademie věd Republiky Tádžikistán (Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan) – jménem tádžické vlády; a Alexey Likhachov, generální ředitel korporace Rosatom – jménem ruské vlády.

Tato dohoda poskytuje poprvé v historii právní základ pro interakci mezi těmito dvěma zeměmi v oblasti jaderné energetiky, přičemž nastiňuje spolupráci v oblastech: navrhování, výstavby, provozu a vyřazování z provozu i likvidaci výzkumných reaktorů; použitého paliva a radioaktivního odpadu; sanace dolů a využití uzavřených uranových dolů a zařízení pro přepracování paliva; výroby radioizotopů; využívání jaderných technologií v průmyslu, medicíně a zemědělství; vzdělávání a odborné přípravy vysoce kvalifikovaných pracovníků pro jaderný průmysl.

Obě země plánují vytvořit společnou koordinační komisi pro správu této spolupráce – za podpory kanceláře korporace Rosatom ve Střední Asii pro tádžické jaderné společnosti v rozvoji podnikání.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Čína vydala jaderné plány pro rok 2017 - Nové bloky ve světě (sites of npps in china) 1
Předcházející článek

O elektromobilech jako o možné konkurenci autům se spalovacími motory mluvili mnozí již na začátku minulého století. Rozšíření benzínových aut však jejích vývoj utnulo, nyní se mnozí výrobci vracejí k elektromobilům zpět. Zdroj: 123rf.com
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..