Stávající komory pro ukládání institucionálního radioaktivního odpadu (tj. neenergetického – pochází z lékařství, výzkumu apod.) úložiště Richard budou naplněny v roce 2025, a proto dojde k jeho rozšíření. Kromě přípravy nové komory proběhne také modernizace přejímky odpadu. Práce mají probíhat v letech 2019 a 2020 a náklady se odhadují na 160 až 180 milionů korun.

jaderná energie - Richard se připravuje na rekonstrukci - Back-end (richard) 1
Vizualizace to, jak by v budoucnu měla probíhat přejímka sudů s radioaktivním odpadem v úložišti Richard. (Zdroj: SÚRAO)

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která úložiště provozuje, plánuje upravit jednu komoru po těžbě vápence tak, aby se do ní mohl ukládat odpad dalších deset let. „Jsou zde další velké komory, které již existují, ale jsou ve stavu, jak byly před desítkami let opuštěny. V dnešní podobě nejsou použitelné pro ukládání radioaktivního odpadu,“ objasnil Jiří Slovák, ředitel SÚRAO, pro idnes.cz.

Další částí modernizace bude úprava podzemních páteřních chodeb. „Tak, aby se třeba v budoucnosti mohly použít lepší manipulační prostředky než stávající,“ řekl Slovák pro ČTK. Důležitou součástí projektu je také vybudování moderních prostor pro přejímku sudů s odpadem. Nyní přijede auto se sudy s odpadem a ručně se musí náklad sundat. „Po modernizaci nákladní automobil, který přiveze 24 sudů, přijede do uzavřeného prostoru,“ uvedl Slovák pro ČTK. Příjem také bude plně automatizován.

S podrobnostmi se můžete seznámit ve videu na webu SÚRAO.

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..