Britští regulátoři dospěli k závěru, že reaktorový design AP1000 od společnosti Westinghouse je vhodný k výstavbě ve Spojeném království. Regulační úřad Office for Nuclear Regulation (ONR) a agentura Environment Agency and Natural Resources Wales – jenž mají na starost licenční proces pro nové reaktorové designy Generic Design Assessment (GDA) – jsou přesvědčeny, že reaktorový design AP1000 v této fázi splňuje veškeré britské požadavky na bezpečnost a ochranu životního prostředí.

jaderná energie - Reaktorový design AP1000 dokončil britský licenční proces GDA - Ve světě (AP1000 completes GDA 460 Westinghouse) 1
Reaktorový design AP1000 dokončil proces GDA (zdroj: World Nuclear News)

GDA je dobrovolný licenční proces pro dodavatele reaktorů, kteří by chtěli stavět jaderné elektrárny na území Anglie a Walesu. Přestože je proces dobrovolný, britská vláda předpokládá jeho úspěšné projití pro jakoukoliv reaktorovou technologii, která se má na území Velké Británie stavět. Výstupem procesu GDA je licence od úřadu ONR s názvem Design Acceptance Confirmation (DAC) a licence od agentury Environment Agency s názvem Statement of Design Acceptability (SoDA).

V nedávné době regulátoři oznámili, že očekávají dokončení procesu GDA pro reaktorové designy AP1000 a UK AWBR (britská verze pokročilého varného reaktoru – Advanced Boiling Water Reactor) v březnu, respektive v prosinci letošního roku. Regulátoři zároveň oznámili zahájení procesu GDA na čínském reaktorovém designu HPR1000, který má být podle současných předpokladů dokončen v roce 2021.

Prvním reaktorovým designem, který proces GDA dokončil je reaktor UK EPR společnosti EDF Energy/Areva. Licence DAC a SoDA tento reaktorový design obdržel v prosinci roku 2012. Společnost Hitachi zahájila proces GDA pro svůj reaktorový design v lednu roku 2014. Reaktory UK ABWR plánuje v Británii stavět společnost Horizon Nuclear Power, která je dceřinou firmou společnosti Hitachi.

Westinghouse zahájil pro svůj reaktorový design AP1000 proces GDA už v roce 2007, přičemž prozatímní licence DAC a SoDA získal v prosinci roku 2011. Následně ale Westinghouse proces přerušil do doby, než jeho mateřská společnost – forma Toshiba – koupila většinový podíl ve firmě NuGen. Firma tak proces obnovila v lednu roku 2015, poté, co společnost NuGen – ve které vlastní Toshiba 60% podíl a firma Engie zbylých 40 % – oznámila své plány na výstavbu tří jaderných bloků v lokalitě Moorside nacházející se v Západní Cumbrii. Plánovaná elektrárna má mít instalovaný výkon až 3,8 GWe.

Richard Savage, hlavní inspektor úřadu ONR, uvedl: „Uzavření procesu GDA je velmi významným krokem ujišťujícím, že daný reaktorový design splňuje všechny očekávané vysoké standardy v oblasti bezpečnosti. Nyní naše regulační kapacity zaměříme na posouzení lokality a na žádost společnosti NuGen o licenci pro lokalitu Moorside.“

V souhrnné zprávě Savage oznámil: „ Dokončení této prví fáze regulačních prací je pouhým počátkem rozvoje projektu jaderné elektrárny Moorside. V následujících fázích nás čeká ještě mnoho práce. Očekáváme žádost o licenci pro jadernou lokalitu Moorside od společnosti NuGen později v tomto roce. Práce na schvalování licence pro tuto lokalitu jsou již zahrnuty v plánu regulačního úřadu pro léta 2017/2018.“

Úřad ONR poznamenal, že se jedná již o druhou licenci DAC, kterou vydal jadernému vývojáři, přičemž dodal, že výsledky dále potvrzují důležitost procesu GDA. „Jasnost o vhodnosti reaktorového designu a regulační jistoty, které licence DAC poskytuje, by měla ještě dále zvýšit důvěru investorů do jaderných projektů. Společnost NuGen tak má nyní v ruce katalyzátor, který pomůže dále rozvíjet projekt jaderné elektrárny Moorside.“

Jo Nettleton, zástupce ředitele pro radioaktivní látky a jaderné provozy agentury Environment Agency, uvedl: „Úspěšné dokončení procesu GDA znamená, že reaktorový design AP1000 je schopný splňovat vysoké standardy v oblasti životního prostředí a nakládání s radioaktivním odpadem, které pro nové jaderné reaktory vyžadujeme. Dále se společností NuGen spolupracujeme na její žádosti o výstavbu a provoz tří reaktorů AP1000 v lokalitě Moorside – tak, abychom zajistili, že tyto vysoké standardy budou v projektu splněny.“

Před schválením designu musel Westinghouse vyřešit celkem 51 regulačních námitek. Všechny problémy byly ke spokojenosti regulátora vyřešeny, díky čemuž mohly být vydány licence DAC a SoDA. Veškeré posudkové zprávy regulátora jsou k dispozici online.

Společnost Westinghouse uvedla, že úspěšné dokončení tohoto přísného zhodnocení je výsledkem několikaleté práce a reprezentuje obrovský milník na cestě realizace nové generace bezpečného a čistého zdroje elektrické energie ve Spojeném království.

José Emeterio Gutiérrez, prozatímní generální ředitel a prezident společnosti Westinghouse se sídlem v Pittsburgu, uvedl, že dokončení procesu GDA současně rozšiřuje globální regulační uznání reaktorového designu AP1000, a zároveň s tím dále potvrzuje bezpečnost inovativní technologie společnosti Westinghouse.

Společnost Westinghouse uvedla, že tři plánované bloky pro lokalitu Moorside budou benefitovat ze zkušeností získaných z osmi bloků AP1000, které se v současné době ve světě staví v celkem čtyřech jaderných elektrárnách v USA a v Číně. Po dvou blocích se staví v čínských jaderných elektrárnách Chaj-jang (pinyin: Haiyang) a San-men (pinyin: Sanmen), přičemž všechny tyto bloky jsou v současné době již v konečné fázi výstavby. Po dvou blocích se pak rovněž staví v amerických jaderných elektrárnách VC Summer v Jižní Karolíně a Vogtle v Georgii.

Dne 29. března letošního roku požádala společnost Westinghouse o článek 11 ochrany před věřiteli, což by mělo umožnit strategickou restrukturalizaci firmy uprostřed stavebních a finančních problémů na projektech amerických bloků AP1000. Japonské mateřské společnosti Westinghouse, firmě Toshiba, tento krok pomůže naplnit závazky plynoucí z garancí, které poskytla při výstavbě amerických bloků. V prosinci minulého roku tyto závazky dosahovaly 9,8 miliardy dolarů. Obě společnosti ale zdůrazňují, že tento krok ovlivní pouze americké aktivity společnosti Westinghouse.

Společnost NuGen bude pokračovat bez jakýchkoliv změn dále ve svém programu na získání potřebných povolení a licencí vyžadovaných pro projekt jaderné elektrárny Moorside.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..