Společnost X-energy dne 16. března letošního roku oznámila začátek prací na koncepčním designu jejího vysokoteplotního plynem chlazeného modulárního pebble bed reaktoru. K tomuto kroku se společnost rozhodla poté, co externí tým odborníků zhodnotil připravenost společnosti k takovémuto kroku.

jaderná energie - Reaktor Xe-100 je připraven na přechod do fáze koncepčního designu - Ve světě (Pebble protoype X energy ORNL 460) 1
První kulová matrice byla vyrobena pracovník z firmy X-energy v laboratořích ORNL v září roku 2016 (zdroj: World Nuclear News)

Připravenost společnosti X-energy, která sídlí ve městě Greenbelt v Merylandu, na přechod do fáze koncepčního designu byla přezkoumána externím týmem odborníků ze společností Southern Nuclear, Burns & McDonnell a Technology Insights. Připravenost na vývoj koncepčního designu byla ověřena na základě těchto aspektů: přípravné dokumenty, analyzační nástroje, plánovaný rozsah koncepční designové fáze (včetně všech plánovaných výstupů), procesy řízení a na základě celkové připravenosti týmu společnosti X-energy postoupit do další fáze reaktorového vývoje.

Společnost X-energy plánuje svůj reaktor poprvé nasadit už během následujících deseti let, uvedl generální ředitel firmy Kam Ghaffarian, přičemž dodal, že přesun do fáze koncepčního designu reaktoru značí, že firma je na dobré cestě vytyčený cíl splnit. „Úspěšná fáze koncepčního designu vyžaduje důkladné plánování, vyspělou technickou základnu, vysoké pracovní nasazení a realizovatelný reaktorový design. Externí tým odborníku potvrdil naši připravenost podstoupit tuto fázi dne 8. března letošního roku,“ uvedl.

Americký výzkum vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů začal ve 40. letech minulého století v laboratořích Oak Ridge National Laboratory (ORNL). Reaktor společnosti X-energy staví na dřívějších studiích amerického ministerstva energetiky. Demonstrační elektrárny s reaktory typu HTGR nejrůznějších konstrukcí byly provozovány v Německu, Velké Británii a USA. Dva reaktory toho typu jsou dnes v provozu v Japonsku (HTTR) a v Číně (HTR-10).

Reaktor společnosti X-energy Xe-100 dosahuje tepleného výkonu 200 MWt, ze kterých může produkovat až 75 MWe elektrického výkonu. Společnost X-energy by chtěla reaktory stavět ve standardizovaných čtyř-blokových elektrárnách s výkonem okolo 300 MWe. Reaktor bude využívat jaderné palivo ve formě TRISO (tristructural-isotropic) částic obsažených v kulové grafitové matrici. Každá TRISO částice má jádro z uranového karbidovaného oxidu obohaceného na 10 % uranu 235 uzavřeného do uhlíkových a keramických vrstev. Celkem 25 000 TRISO částic, každá o průměru zhruba 0,4 milimetru, bude uzavřeno v kulové grafitové matrici, která tvoří kulové palivové soubory. V každém reaktoru pak bude použito na 17 000 těchto kulových palivových souborů. Nyní společnost X-energy pracuje na vylepšení procesu lisování palivových souborů, uvedl její mluvčí pro server World Nuclear News.

Uhlíkové a keramické vrstvy TRISO částic zabraňují uvolnění radioaktivity, čímž poskytují každé částici vlastní nezávislý kontejnmentový systém, zatímco grafitová matrice zajišťuje moderaci jaderné reakce. Takovéto palivo se nemůže roztavit a společnost X-energy tak uvádí, že i v případě ztráty chladiva není nutný pro zachování bezpečnosti žádný vnější zásah.

Veškeré komponenty reaktoru mají být transportovatelné po silnici, díky čemuž bude elektrárna na místě spíše smontována než postavena.

V lednu společnost  X-energy získala na dalších pět let financování ve výši 53 milionů dolarů od amerického ministerstva energetiky na podporu rozvoje reaktoru Xe-100. Společnost na reaktoru spolupracuje s mnoha firmami a institucemi mezi nimiž jsou: firma BWX Technology, univerzita Oregon State University, firma Teledyne-Brown Engineering, skupina SGL Group a národní laboratoře Idaho National Laboratory a ORNL.  Zároveň americké ministerstvo energetiky udělilo podobnou podporu společnosti Southern Company Services, dceřiné společnosti Southern Company, na podporu rozvoje rychlého reaktoru na bázi roztavených chloridových solí, který společnost vyvíjí ve spolupráci s firmou TerraPower, institutem Electric Power Research Institute, univerzitou Vanderbilt University a laboratořemi ORNL. V srpnu loňského roku společnosti X-energy a Southern Nuclear Operating Company podepsaly memorandum o porozumění na spolupráci při vývoji a komercializaci jejich pokročilých jaderných reaktorových designů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..