Německá jaderná elektrárna Brokdorf s jedním tlakovodním reaktorem o výkonu 1 400 MWe pravděpodobně zůstane mimo provoz i na konci března, kdy na elektrárně měla být ukončena už tak prodloužená odstávka. Regulační úřad zamítl žádost společnosti PreussenElektra, která je součástí firmy E.ON, na zavezení jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru.

jaderná energie - Reaktor JE Brokdorf zatím kvůli probíhajícímu vyšetřování zůstane mimo provoz - Ve světě (kbr brokdorf atw2009) 1
JE Brokdorf (zdroj: datf.de)

Společnost PreussenElektra dne 14. března odložila datum znovuspuštění reaktoru o jeden týden na 27. března a požádala místní regulační úřad o povolení k zavezení jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru poté, co byly dokončeny zevrubné inspekce všech palivových souborů. Důvodem přezkumu všech palivových souborů bylo nalezení nezvykle silné oxidové vrstvy na jednom z těchto souborů při rutinní inspekci. Jaderná elektrárna Brokdorf byla odstavena kvůli výměně paliva dne 4. února, oxidová vrstva byla na jednom ze souborů nalezena a oznámena regulačnímu orgánu – Ministerstvu životního prostředí – dne 20. února letošního roku.

Společnost PreussenElektra ve svém prohlášení oznámila, že jaderná elektrárna Brokdorf je nyní kompletně v souladu se všemi normami a regulačními standardy. Ministerstvo životního prostředí ale odmítlo žádost společnosti schválit.

Ministr životního prostředí Robert Habeck v prohlášení ministerstva uvedl, že opatření společnosti PreussenElektra „nejsou zatím v souladu s našimi požadavky“. Experti na jadernou bezpečnost Ministerstva životního prostředí tvrdí, že důvod vytvoření silné oxidové vrstvy objevené na jednom z palivových souborů v únoru letošního roku nebyl úplně objasněn. Neexistuje zatím žádný důkaz, který by potvrdil, že postihnuté palivové soubory pochází z vadné šarže.

„Povolení k obnovení provozu jaderné elektrárny Brokdorf může být uděleno pouze a jedině poté, co je naprosto jasné, že se problém nemůže opakovat na dalších palivových souborech,“ dodalo ministerstvo na závěr svého prohlášení.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..